اخرین خبر از دیدار رئیس کُردها با رئیس جمهور عراق

رئیس اقلیم کردستان عراق با رزماری دی کارلو، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور سیاسی و تثبیت صلح و هیئت همراه وی دیدار کرد.

اخرین خبر از دیدار رئیس کُردها با رئیس جمهور عراق
بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان از شفق نیوز،رئیس جمهوری عراق بر لزوم گفت‌وگو برای حل مشکلات موجود میان دولت بغداد و اربیل مطابق با قانون اساسی و در راستای منافع شهروندان تاکید کرد. همچنین رئیس اقلیم کردستان عراق اعلام کرد، زمینه مناسبی برای نشست احزاب سیاسی و حل مشکلات پیرامون انتخابات پارلمانی فراهم است.

نیچروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق با رزماری دی کارلو، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور سیاسی و تثبیت صلح و هیئت همراه وی دیدار کرد.

نهاد ریاستی اقلیم کردستان در بیانیه‌ای اعلام کرد، در این دیدار تلاش‌های انجام شده برای دستیابی به توافق میان احزاب سیاسی در مورد انتخابات پارلمانی، کمیسیون انتخابات، نظر احزاب سیاسی در مورد انتخابات، روابط اربیل و بغداد، موضوع تروریسم، وضعیت ایزدی‌ها و منطقه سنجار مورد بررسی قرار گرفت.

در این دیدار، بارزانی از نقش سازمان ملل متحد در عراق و اقلیم کردستان، همکاری نزدیک با مقامات ذیربط، کمک و زمینه سازی برای حل مشکلات و حفظ ثبات و صلح قدردانی کرد.

در ادامه این بیانیه در خصوص اوضاع داخلی اقلیم هم آمده است، بارزانی بر فراهم بودن زمینه‌های مناسب برای نشست احزاب سیاسی بویژه حزب دموکرات کردستان و اتحادیه میهنی کردستان و گفت‌وگو برای حل مشکلات تاکید کرد که به نوبه خود به حل مسائل مربوط به انتخابات و تعیین روز برای برگزاری آن کمک می‌کند.

بارزانی همچنین خاطرنشان کرد: روابط اربیل و بغداد، فضای مثبت موجود و تلاش برای حل مشکلات به ویژه در خصوص قانون بودجه، قانون نفت و گاز و توزیع درآمدها به امنیت و ثبات کمک خواهد کرد.

در این دیدار دو طرف درباره تداوم همکاری اقلیم و دولت بغداد در مبارزه با داعش توافق نظر داشتند و بر لزوم اجرای توافقنامه موجود میان اربیل و بغداد در خصوص بهبود وضعیت منطقه سنجار تاکید کردند.

همچنین عبداللطیف جمال رشید، رئیس جمهوری عراق بر لزوم گفت‌وگو برای حل مشکلات موجود میان دولت بغداد و اربیل مطابق با قانون اساسی و در راستای منافع شهروندان تاکید کرد.

وی در دیدار با هیئتی از پارلمان اقلیم کردستان تحولات سیاسی کشور بخصوص در ارتباط با اقلیم کردستان را بررسی کرده و بر اهمیت اتحاد در تلاش‌ها و دیدگاه‌ها در مقابله با چالش‌های مشترک کشور تاکید کرد.

رشید بر تداوم هماهنگی و گفت‌وگو میان احزاب سیاسی کرد تاکید کرد.

هیئت پارلمان کردستان هم از تلاش‌های رشید در همگرایی دیدگاه های احزاب سیاسی، حمایت از تحکیم امنیت و ثبات در کشور و ارائه خدمات به هموطنان قدردانی کرد./ ایسنا

ت ت
کدخبر: 135487 تاریخ انتشار
در رسانه های دیگر بخوانید
ارسال نظر

پربیننده‌ترین
دیگر رسانه ها