عکس پربازدید از حضور مقام آمریکایی در مرکز بدبختی آفریقا/عکس

وزیر خزانه داری آمریکا در جریان سفر ۱۰ روزه خود که با هدف بازسازی روابط اقتصادی میان ایالات متحده و آفریقا انجام شد، از ساختمانی در جزیره گوری سنگال، معروف به «خانه بردگان» بازدید کرد و در آستانه دروازه موسوم‌به «بدون بازگشت» ایستاد.

عکس پربازدید از حضور مقام آمریکایی در مرکز بدبختی آفریقا/عکس
بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان از خبرگزاری آسوشیتدپرس،  جنت یلن، وزیر خزانه داری آمریکا در جریان سفر ۱۰ روزه خود که با هدف بازسازی روابط اقتصادی میان ایالات متحده و آفریقا انجام شد، از ساختمانی در جزیره گوری سنگال، معروف به «خانه بردگان» بازدید کرد و در آستانه دروازه موسوم‌به «بدون بازگشت» ایستاد.

این محل در غرب سنگال جایی است که میلیون‌ها برده برای آخرین‌بار سرزمین مادری خود را پشت‌ سر گذاشتند و از آنجا برای بیگاری و کار اجباری به‌عنوان برده، به آن‌سوی اقیانوس، یعنی ایالات متحده، منتقل شدند.

آسوشیتدپرس در بخشی از گزارش خود به‌نقل از وزیر خزانه‌داری آمریکا نوشت: «آنچه در این جزیره و در جریان تجارت برده در دو سوی اقیانوس اطلس رخ داده است، تنها بخشی از تاریخ آفریقا نیست؛ بخشی از تاریخ ایالات متحده نیز محسوب می‌شود.»

وزیر خزانه‌داری آمریکا در بنای "خانه بردگان" از راهروها و اتاق های تنگ این بنا گذر کرد و در واکنش به روایتی که از نحوه ارزشگذاری بر برده‌ها در آن دوران می‌شنید سرش را به نشانه تاسف تکان داد.

یلن در یک سخنرانی کوتاه در جریان حضورش در جزیره گوره گفت: "جزیره گوری و عملیات تجارت برده فراتر از اقیانوس اطلس تنها بخشی از تاریخ آفریقا نیستند. آنها بخشی از تاریخ آمریکا هم هستند."

وزیر خزانه داری آمریکا گفت: ما می‌دانیم تراژدی با نقل و انتقال نسلی از انسانها از اینجا متوقف نشد. حتی بعد از لغو برده داری آمریکایی‌های سیاهپوست که بسیاری‌شان می‌توانند رد تبار اجدادی خود را از طریق یک چنین بنادری در سراسر آفریقا پیگیری کنند از حقوق و آزادی هایی که در قانون اساسی ما به آنها وعده داده شده محروم شدند.

 برده‌داری در آمریکا در سال ۱۸۶۵ پس از جنگ‌های داخلی به‌طور رسمی لغو شد.

جزیره گوری در غرب سنگال به‌عنوان یک میراث جهانی یونسکو به‌ثبت رسیده است. پیش‌تر هم بسیاری از مقام‌های بلندپایه آمریکا، ازجمله باراک اوباما و بیل کلینتون، روسای جمهوری سابق آمریکا از این جزیره و "خانه بردگان" بازدید کرده‌اند. 

یلن در مصاحبه ای به آسوشیتدپرس گفت، با وجود اینکه ترویج تکثر و برابری نژادی یک هدف کلیدی است، "دولت آمریکا غرامت را به عنوان بخشی از پاسخ نپذیرفته‌ است."

 براساس برآوردهای اقتصادی، مجموع منافع مالی که از تجارت و انتقال بردگان و بهره‌گیری از نیروی کار بدون مزد آن‌ها به ایالات متحده رسیده است، به ده‌ها تریلیون دلار می‌رسد.

جزیره گوری در غرب سواحل سنگال به‌عنوان یکی از میراث جهانی یونسکو به‌ثبت رسیده است. پیش‌تر هم بسیاری از مقام‌های بلندپایه آمریکا، ازجمله باراک اوباما و بیل کلینتون، روسای جمهوری سابق ایالات متحده، از این جزیره و «خانه بردگان» بازدید کرده‌اند. 

بر اساس نتایج یک تحقیقات، منافع اقتصادی که کشورهای عمده تاجر برده، از جمله ایالات متحده، برای صدها سال به پشتوانه نیروی کار برده بدون مزد کسب کردند، می تواند به ده ها تریلیون دلار برسد.

همچنین طبق اعلام انجمن تاریخی کاخ سفید، برده‌های آفریقایی و فرزندانشان در آمریکا در ساختن مشهورترین بناهای حاکمیتی این کشور، از جمله ساختمانهای کاخ سفید و کنگره مشارکت داشتند.

یلن به پیامدهای ادامه‌دار آن گذشته بی رحم اذعان کرد و گفت: "هم در آفریقا و هم در آمریکا، حتی با وجود پیشرفت‌های شگرف، ما همچنان با تبعات بی رحمانه تجارت برده در اقیانوس اطلس زندگی می‌کنیم./ ایسنا

خانه بردگان

ت ت
کدخبر: 134835 تاریخ انتشار
در رسانه های دیگر بخوانید
ارسال نظر

پربیننده‌ترین
دیگر رسانه ها