درترکیه؛

سفیر سوئد احضار شد

به نوشته روزنامه واشنگتن پست، راسموس پالودان که یک نژادپرست سوئدی و ضد اسلام است از دولت استکهلم اجازه یافته تا به قرآن در مقابل سفارت ترکیه در پایتخت سوئد اهانت کند.

سفیر سوئد احضار شد
بیشتر بخوانید:

به گزارش مُنیبان، به نوشته روزنامه واشنگتن پست، راسموس پالودان که یک نژادپرست سوئدی و ضد اسلام است از دولت استکهلم اجازه یافته تا به قرآن در مقابل سفارت ترکیه در پایتخت سوئد اهانت کند.

شبکه خبری تی.آر.تی نیز از قول منابع دیپلماتیک در وزارت خارجه ترکیه گزارش کرد: با توجه به این مساله که این فرد اجازه یافته تا قرآن را مقابل سفارت ما هتک حرمت کند، آن هم با اجازه دولت استکهلم، سفیر سوئد در آنکارا به وزارت خارجه ترکیه احضار شد.

این وزارتخانه ادامه داد: مراتب اعتراض و محکومیت این اقدام موهن که به صورت واضح جرم از روی نفرت و انزجار است، به اطلاع سفیر سوئد رسید. رویکرد سوئد غیرقابل قبول است و ما انتظار داریم که چنین اقداماتی مجوز دریافت نکنند و اینکه توهین به ارزش‌های مقدس را نمی‌توان تحت شرایطی مربوط به حقوق دموکراتیک مورد دفاع قرار داد.

ترکیه همچنین به سوئد هشدار داد که اجازه دادن به فعالیت‌های پروپاگاندایی پ.ک.ک و حلقه زیرمجموعه آن که اعلام کردند در استکهلم دست به راهپیمایی می‌زنند، نقض آشکار توافق سه جانبه است.

فنلاند و سوئد پس از آنکه روسیه ۲۴ فوریه سال گذشته میلادی به اوکراین حمله کرد، درخواست رسمی خود را برای پیوستن به ناتو ارائه کردند اما با مخالفت آنکارا روبرو شدند چون ترکیه این دو کشور حوزه اسکاندیناوی را متهم کرده که حامی گروه‌های تروریستی چون پ.ک.ک هستند.

در ژوئن سال گذشته میلادی ترکیه و دو کشور حوزه اسکاندیناوی تفاهمنامه‌ای را در نشست ناتو امضا کردند که به نگرانی‌های امنیتی آنکارا رسیدگی می‌کرد و راه برای پیوستن این دو کشور به این ائتلاف نظامی هموارتر شد. اما هفت ماه از امضای این تفاهمنامه می‌گذرد و سوئد ظاهرا به توافق‌های خود عمل نکرده است./ ایسنا

ت ت
کدخبر: 134640 تاریخ انتشار
در رسانه های دیگر بخوانید
ارسال نظر

پربیننده‌ترین
دیگر رسانه ها