چین و آمریکا نزدیک‌تر شدند

به گفته این مسؤول، جنت یلن، وزیر خزانه داری آمریکا با لیو هی، معاون نخست‌وزیر چین بعد از سه نشست مجازی بین آن دو، برای نخستین بار به شکل مستقیم در زوریخ ملاقات خواهد کرد.

چین و آمریکا نزدیک‌تر شدند
بیشتر بخوانید:

به گزارش مُنیبان، به گفته این مسؤول، جنت یلن، وزیر خزانه داری آمریکا با لیو هی، معاون نخست‌وزیر چین بعد از سه نشست مجازی بین آن دو، برای نخستین بار به شکل مستقیم در زوریخ ملاقات خواهد کرد.

وی اضافه کرد: یلن و لیو دیدگاه‌های خود را در خصوص مسائل اقتصادی و نیز تعمیق تماس‌ها بین واشنگتن و پکن رد و بدل خواهند کرد.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا و شی جینپینگ، رهبر چین در نشستی که در بالی در نوامبر در حاشیه اجلاس سران گروه ۲۰ داشتند متعهد شدند رقابت بین یکدیگر را به شکل مسؤولانه بین دو کشور اداره کنند و زمینه‌های همکاری احتمالی را بیابند.

چندین هفته بعد از این دیدار، یک هیئت آمریکایی بلندپایه به رهبری دنیل کریتنبرینک معاون وزیر خارجه در امور شرق آسیا و لورا روزنبرگر مدیر شورای امنیت ملی درخصوص چین و تایوان برای پیگیری راه‌های بهبود روابط به چین سفر کرد.

این هیئت همچنین ماموریت آماده سازی مقدمات سفر آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا به چین در سال جدید را داشت که اولین بار در نوع خود در طول چهار سال گذشته است.

روابط چین و آمریکا به شکل فراینده‌ای در زمان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا بدتر شد و این وضعیت به شکلی کمتر در دوره بایدن نیز ادامه داشته است.

بایدن و شی در نشست بالی تمایل خود را برای کاهش تنش بین دو کشور اعلام کردند، به طوریکه بایدن اشاره کرد که هیچ دلیلی برای جنگ سرد جدید وجود ندارد./ ایسنا

ت ت
کدخبر: 133817 تاریخ انتشار
در رسانه های دیگر بخوانید
ارسال نظر

پربیننده‌ترین
دیگر رسانه ها