در اسرائیل؛

اپوزیسیون فراخوان صادر کرد

روزنامه «تایمز اسرائیل» در این باره گزارش داد که رهبران معترض حامی تظاهرات‌ها علیه دولت جدید بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و برنامه‌های آن برای تغییرات گسترده در دستگاه قضایی متعهد شدند که در چارچوب تلاش‌ برای جلوگیری از «اصلاحات مخرب» اعلام اعتصاب کنند.

اپوزیسیون فراخوان صادر کرد
بیشتر بخوانید:

به گزارش مُنیبان، روزنامه «تایمز اسرائیل» در این باره گزارش داد که رهبران معترض حامی تظاهرات‌ها علیه دولت جدید بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و برنامه‌های آن برای تغییرات گسترده در دستگاه قضایی متعهد شدند که در چارچوب تلاش‌ برای جلوگیری از «اصلاحات مخرب» اعلام اعتصاب کنند.

«یائیر گولان»، عضو سابق پارلمان رژیم صهیونیستی از حزب «مرتز» که در تظاهرات شنبه در مرکز تل‌آویو حضور داشت، در این باره گفت: هدف رهبران کمپین علیه سیاست‌های کابینه، سازماندهی اعتصابات و تداوم تظاهرات سراسری است.

وی گفت: من خواستار استفاده گسترده از دو ابزار «حق تظاهرات و حق اعتصاب» هستم که در اختیار اسرائیلی‌ها قرار دارد.

گولان بر اهمیت سازماندهی اعتصاب‌هایی تاکید کرد که به عقیده وی اقتصاد را فلج می‌کند، تا این دولت شیطانی متوجه شود که نمی‌تواند «دموکراسی» را از بین ببرد.

وی در ادامه تاکید کرد که برگزاری تظاهرات هفتگی کافی نخواهد بود.

وی با اشاره به اینکه نهادهای بیشتری از بخش اقتصاد به اعتراضات خواهند پیوست، افزود: باید اعتراضات را تشدید کنیم، زیرا تا زمانی که زندگی اقتصادی فلج نشود، خدمات ارائه نشود و همچنین جاده‌ها بسته نشود، باند مخرب نتانیاهو متوجه نخواهد شد که ما جدی هستیم.

گولان ادامه داد: این مبارزه تلخ و دشوار خواهد بود، اما با پشتکار، شجاعت و استقامت پیروز خواهیم شد. اسرائیل باید نجات یابد.

در همین حال، «روی نیومن»، رهبر جنبش اعتراضی موسوم به «پرچم‌های سیاه»، گفت که از مقدمات سازماندهی اعتصاب توسط شرکت‌ها آگاه است.

وی تاکید کرد که اعتراضات گسترش خواهد یافت.

همچنین جنبش «کرایم منستر»، ("وزیر جنایت"، لقبی که مخالفان با توجه به پرونده‌های فساد بنیامین نتانیاهو به وی داده‌اند) به عنوان یکی از گروه‌های سازمان دهنده تظاهرات علیه دولت نتانیاهو اعلام کرد که اعتراضات در هفته‌های آینده نیز ادامه خواهد داشت و آنچه روز شنبه اتفاق افتاد تنها یک آغاز بود.

این جنبش در نامه‌ای خطاب به نتانیاهو متهم به فساد تاکید کرد: آیا واقعا فکر می‌کنی که می‌توانی برای جلوگیری از زندانی شدنت، سیستم قضایی را از بین ببری؟

از سوی دیگر، بنی گانتس، وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی نیز در سخنانی بر ادامه تلاش علیه طرح اصلاحات قضایی کابینه نتانیاهو تاکید کرد.

گانتس گفت: ما با یک توافق گسترده به تلاش علیه این کودتا در نظام قضایی و اصلاحات ادامه خواهیم داد.

هزاران اسرائیلی شنبه در مخالفت با سیاست‌های دولت ائتلافی به رهبری بنیامین نتانیاهو در مرکز تل‌آویو در میدان «هابیما» تظاهرات کردند. برخی منابع از جمله رادیوی ارتش رژیم صهیونیستی از ۱۰۰ هزار تظاهرکننده یاد کرده‌اند که مخالفت خود را با کابینه افراطی نتانیاهو و طرح اصلاحات قضایی یاریو لوین، وزیر دادگستری این رژیم اعلام کردند.

طرح اصلاحات قضایی در اسرائیل پس از آنکه توسط یاریو لوین مطرح شد انتقادهای گسترده‌ای‌ را به ویژه از سمت مخالفان به همراه داشت و تا جایی که منجر به برگزاری تظاهرات طی هفته گذشته و نیز روز شنبه در تل‌آویو شد. جمعه نیز ایستر حایوت، رئیس دادگاه عالی رژیم صهیونیستی به شکل علنی اصلاح دستگاه قضایی را مورد حمله قرار داد و در کنفرانس سالانه مجمع قانون عمومی گفت: این یک حمله لجام گسیخته به سیستم قضایی است، گویی دشمنی است که باید مورد حمله قرار گیرد و تحت سلطه باشد.

هدف از این طرحی که لوین مطرح کرده کنترل کامل دولت بر انتصاب قضات از جمله دادگاه عالی است و قدرت این دادگاه را برای لغو قوانین به شدت محدود می‌کند و کنست را قادر می‌سازد دوباره تنها با اکثریت ۶۱ رای قوانینی که دادگاه لغو کرده، مجددا تصویب کند./ ایسنا

ت ت
کدخبر: 133673 تاریخ انتشار
در رسانه های دیگر بخوانید
ارسال نظر

پربیننده‌ترین
دیگر رسانه ها