شعله جنگ در اوکراین بالا گرفت

مینسک می‌گوید این رزمایش‌ها دفاعی هستند و از آنجایی که مسکو از همسایه‌اش به عنوان سکوی پرشی برای حمله به اوکراین در فوریه گذشته استفاده کرد، بلاروس تمرین‌های نظامی متعددی را هم به تنهایی و هم به طور مشترک با روسیه انجام داده است.

شعله جنگ در اوکراین بالا گرفت
بیشتر بخوانید:

به گزارش مُنیبان، می‌گوید این رزمایش‌ها دفاعی هستند و از آنجایی که مسکو از همسایه‌اش به عنوان سکوی پرشی برای حمله به اوکراین در فوریه گذشته استفاده کرد، بلاروس تمرین‌های نظامی متعددی را هم به تنهایی و هم به طور مشترک با روسیه انجام داده است.

مینسک همراه با مسکو، رزمایش‌ها را با تسلیحات و تجهیزات نظامی تقویت کرده است.

کانال‌های نظارتی نظامی غیررسمی تلگرام که از آغاز سال جاری از ورود تعدادی جنگنده، هلیکوپتر و هواپیماهای ترابری نظامی به بلاروس خبر داده‌اند، اعلام کردند که تنها در روز یکشنبه هشت جنگنده و چهار هواپیمای ترابری وارد بلاروس شده است.

خبرگزاری رویترز قادر به تایید این گزارش‌ها نیست. وزارت دفاع بلاروس هم تنها گفته است که «یگان‌هایی» از نیروهای هوایی روسیه وارد بلاروس شده‌اند. تازه‌ترین مانور روسیه – بلاروس از شانزدهم ژانویه (امروز) تا اول فوریه (دوازدهم بهمن) خواهد بود.

این وزارتخانه در بیانیه‌ای گفت: در مانور پرواز تاکتیکی، تمامی فرودگاه‌ها و پایگاه‌های آموزشی نیروی هوایی و پدافند هوایی نیروهای مسلح بلاروس درگیر خواهند شد.

به گفته پاول موراویکو، معاون اول دبیر شورای امنیت بلاروس، وضعیت در مرز جنوبی بلاروس - مرز با اوکراین - «خیلی آرام نبوده» و اوکراین در حال «تحریک» بلاروس بوده است.

موراویکو یکشنبه در پیام‌رسان تلگرام خود نوشت: ما خویشتن‌داری و صبر را حفظ می‌کنیم و گوش به زنگ و محتاط هستیم. ما مجموعه‌ای از نیروها و ابزارهای لازم را داریم که به هرگونه تجاوز یا تهدید تروریستی در قلمرو خودمان پاسخ دهیم.

اوکراین پیوسته در مورد حملات احتمالی بلاروس هشدار داده و ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری این کشور به تازگی گفت که این کشور باید در مرز خود با بلاروس آماده باشد. کرملین این مساله را رد کرده که الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهوری بلاروس را برای ایفای نقش فعال‌تر در جنگ اوکراین تحت فشار قرار داده است. مینسک می‌گوید که وارد این جنگ نخواهد شد.

درخواست برای تسلیحات بیشتر

زلنسکی در سخنرانی شبانه خود پس از وقوع حمله‌ای‌ به یک ساختمان مسکونی در دنیپرو که تاکنون مرگ ۳۰ تن در آن تایید شده و ده‌ها تن دیگر هنوز زیر آوار آن مانده و ده‌ها تن هم روانه بیمارستان شده‌اند، از متحدان غربی کشورش خواست تا سلاح‌های بیشتری برای پایان دادن به «ترور روسیه» و پایان حملات به اهداف غیرنظامی فراهم کنند.

قدرت‌های غربی در حال بررسی ارسال تانک‌های جنگی به کی‌یف، پیش از نشست متحدان اوکراین در رامشتاین آلمان در جمعه آینده هستند؛ جایی که دولت‌ها تازه‌ترین تعهدات خود را برای حمایت نظامی اعلام خواهند کرد. روز شنبه، انگلیس با ارائه وعده تسلیحات بیشتر، از فرانسه و لهستان پیروی کرد و گفت که ۱۴ تانک رزمی چلنجر ۲ و همچنین سایر پشتیبانی‌های توپخانه‌ای پیشرفته را در هفته‌های آینده برای اوکراین ارسال خواهد کرد./ ایسنا

ت ت
کدخبر: 133636 تاریخ انتشار
در رسانه های دیگر بخوانید
ارسال نظر

پربیننده‌ترین
دیگر رسانه ها