تانک‌های آلمان به مرزها بازگشتند؟

یکی از سخنگویان دولت برلین تاکید کرد، ارسال تانک‌های "لئوپارد 2" ساخت آلمان به اوکراین بدون اجازه برلین کاملا غیرقانونی خواهد بود.

تانک‌های آلمان به مرزها بازگشتند؟
بیشتر بخوانید:

به گزارش مُنیبان، یکی از سخنگویان دولت برلین تاکید کرد، ارسال تانک‌های "لئوپارد 2" ساخت آلمان به اوکراین بدون اجازه برلین کاملا غیرقانونی خواهد بود.

این اظهارات کریستین هافمن، سخنگوی دولت آلمان در حالی مطرح شد که لهستان از برنامه‌هایی برای تامین حدود 12 خودروی زرهی برای اوکراین خبر داده و فنلاند نیز در حال بررسی چنین گزینه‌ای است.

هافمن در پاسخ به این سوال که آیا این سخت‌افزارهای نظامی ساخت آلمان می‌توانند به راحتی و بدون اجازه و تایید قبلی دولت آلمان به اوکراین ارسال شوند، گفت:‌ این اقدام کاملا غیرقانونی خواهد بود. چنین اقدامی نیازمند تایید دولت فدرال است. این‌ها قوانین هستند.

وی افزود:‌ با این حال، برلین فکر نمی‌کند که هیچ کشوری بدون اجازه‌اش چنین اقدامی انجام دهد. این چیزی نیست که باعث نگرانی یا ترس ما شود. فکر نمی‌کنم که این یک "فرض واقع‌بینانه" باشد.

یکی از سخنگویان وزارت اقتصاد آلمان نیز به خبرنگاران گفت، براساس قانون تجارت خارجی و قانون کنترل تسلیحات جنگ آلمان، یک مجوز صادرات مجدد ویژه برای چنین اقدامی لازم و ضروری است.

به گفته دولت آلمان، تاکنون ورشو و هلسینکی برای دریافت چنین مجوزی به برلین درخواستی نداده‌اند.

هافمن توضیح داد: هیچ درخواستی وجود ندارد که به آن جواب منفی بدهیم. برلین با سایر اعضای ناتو در ارتباط مداوم است تا ببیند چه کاری درست است که آن را انجام دهد. ارتباطات اصلی آلمان با آمریکا، فرانسه و انگلیس است اما در این بین گفت‌وگوهایی نیز با لهستان و اسپانیا دارد.

آندژی دودا، رئیس جمهور لهستان اخیرا اعلام کرد که ورشو قصد دارد تعدادی تانک لئوپارد به اوکراین ارسال کند. این اظهارات دودا درست چند روز پس از آن مطرح شد که نخست وزیر این کشور اعلام کرده بود که لهستان این کار را تنها به عنوان بخشی از تلاش یک "ائتلاف گسترده‌تر از دولت‌ها" انجام می‌دهد. وی تاکید داشت که مذاکرات با آلمان در جریان است.

فنلاند نیز اعلام کرده که به تنهایی و خودسرانه تانک برای اوکراین ارسال نمی‌کند. آنتی هاکانن، رئیس کمیته دفاعی پارلمان فنلاند اعلام کرده که ارسال تانک‌های لئوپارد به اوکراین تنها زمانی صورت می‌گیرد که چنین تصمیمی در سطح اروپا اتخاذ شود. به گفته وی، حتی در چنین صورتی، کمک فنلاند "اندک" خواهد بود چرا که وضعیت دفاعی خودش در اولویت قرار دارد./ ایسنا

ت ت
کدخبر: 133161 تاریخ انتشار
در رسانه های دیگر بخوانید
ارسال نظر

پربیننده‌ترین
دیگر رسانه ها