رأی عجیب دادگاه کانادا برای ایران

دادگاهی در کانادا طی یک حکم اعلام کرد، خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی نمی‌توانند دارایی‌های دولتی ایران در کانادا را توقیف و مصادره کنند.

رأی عجیب دادگاه کانادا برای ایران
بیشتر بخوانید:

به گزارش مُنیبان، دادگاهی در کانادا طی یک حکم اعلام کرد، خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی نمی‌توانند دارایی‌های دولتی ایران در کانادا را توقیف و مصادره کنند.

دادگاه عالی اونتاریو طی حکمی اعلام کرد که خانواده‌های قربانیان پرواز PS۷۵۲ نمی‌توانند دارایی‌ها و یا حساب‌های بانکی خاصی را در کانادا توقیف کنند، چراکه دولت فدرال این اموال را متعلق به جمهوری اسلامی می‌داند که تحت قوانین بین‌المللی محافظت می‌شوند.

این دادگاه سال گذشته برای خانواده‌های پنج تن از قربانیان سقوط هواپیمای اوکراینی مبلغ ۱۰۷ میلیون دلار به‌علاوه سود آن غرامت تعیین کرد. از آن زمان، وکلای این خانواده‌ها در تلاش بوده‌اند تا دارایی‌های جمهوری اسلامی در کانادا را توقیف کنند اما اکنون دادگاه حکم داده است که آنها به لحاظ قانونی قادر به انجام این کار نیستند.

دولت کانادا پیش از این در ماه مارس در جریان یک دادگاه گواهی داد که طبق قوانین بین‌المللی دادگاه این اختیار را ندارد که به خانواده‌های قربانیان اجازه دهد دارایی‌های ایران را مصادره کنند. در این گواهی آمده بود که ایران طبق این حکم همچنان از "امتیازات و مصونیت‌ها برخوردار است".

اکنون، گرانت داو، قاضی دادگاه عالی اونتاریو روز شه‌شنبه با صدور این حکم از دلت فدرال کانادا حمایت و درخواست خانواده‌های قربانیان را رد کرد.

وی تاکید کرد که این حکم هیچ ارتباطی با دولت فدرال ندارد.

به گزارش ایسنا، یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ متعلق به خطوط هوایی اوکراین روز چهارشنبه ۱۸ دی ماه سال ۹۸ پس از پرواز از فرودگاه امام خمینی(ره) به دلیل «خطای انسانی» سقوط کرد. این هواپیما که عازم کی‌یف پایتخت اوکراین بود، ۱۶۷ مسافر و ۹ خدمه داشت که همگی جان خود را از دست دادند./ برترین‌ها

ت ت
کدخبر: 132760 تاریخ انتشار
در رسانه های دیگر بخوانید
ارسال نظر

پربیننده‌ترین
دیگر رسانه ها