نیروی نفوذی چین مشخص شد| ابراز نگرانی یک مسئول

نخست‌وزیر کانادا در نخستین دیدار خود با رئیس‌جمهوری چین در سه سال گذشته، نسبت به مداخله ادعایی چین در امور داخلی کشورش ابراز نگرانی شدید کرد.

نیروی نفوذی چین مشخص شد| ابراز نگرانی یک مسئول
بیشتر بخوانید:

به گزارش مُنیبان از خبرگزاری رویترز،  نخست‌وزیر کانادا در نخستین دیدار خود با رئیس‌جمهوری چین در سه سال گذشته، نسبت به مداخله ادعایی چین در امور داخلی کشورش ابراز نگرانی شدید کرد.

این سخنان جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا به گزارشی اشاره دارد که در هفتم نوامبر درباره مداخله ادعایی چین در انتخابات ۲۰۱۹ این کشور منتشر شد. همچنین یکی از کارمندان بزرگترین شرکت تولیدکننده برق کانادا روز دوشنبه به اتهام تلاش برای سرقت اسرار این کشور برای چین، بازداشت شد.

یک منبع دولتی کانادا گفت، ترودو نگرانی‌هایش از فعالیت‌های مداخله‌جویانه چین را در حاشیه نشست سران گروه ۲۰ در اندونزی مطرح کرد.

رولاند پاریس، مشاور سابق سیاست خارجی ترودو و استاد امور بین‌الملل دانشگاه اوتاوا می‌گوید: آژانس‌های اطلاعاتی کانادا که سر و صدای چندانی ندارند هم اخیرا ابراز نگرانی کرده‌اند. این موضوعی است که دولت کانادا باید گام‌هایی در این راستا بردارد تا نسبت به دموکراسی کانادا اطمینان حاصل کند.

وی افزود: این بدین معناست که دولت کانادا باید تلاش برای حفاظت از دموکراسی این کشور را افزایش دهد.

سفارت چین در اتاوا پاسخ فوری درخصوص این جلسه و موضوعات مورد بحث ارائه نداد.

این منبع کانادایی گفت: «ترودو و شی همچنین پیرامون حمله روسیه به اوکراین، مسئله کره شمالی و اهمیت نشست دسامبر در مونترال درخصوص محافظت از طبیعت و مبارزه با تغییرات اقلیمی گفت‌وگو کردند. آن‌ها همچنین بر اهمیت ادامه گفت‌وگوها تاکید کردند.»

به گفته این منبع، یک تصویر نشان می‌دهد که این دو رهبر در اتاقی که افراد زیادی در آن حضور داشتند، به مدت ۱۰ دقیقه با هم گفت‌وگو کردند. جاستین ترودو و شی جینپینگ آخرین بار در تاریخ ژوئن ۲۰۱۹ طی حاشیه نشست گروه ۲۰ در اوساکا ژاپن با یکدیگر دیدار کرده بودند./ ایسنا

ت ت
کدخبر: 121751 تاریخ انتشار
در رسانه های دیگر بخوانید
ارسال نظر

نظرسنجی

بازی ایران و آمریکا رو پیش بینی کنید
پربیننده‌ترین
دیگر رسانه ها