کیف ادعا کرد:

ائتلاف مسکو-تهران، کشورهای همجوار ایران را تهدید می‌کند

مشاور رئیس‌جمهور اوکراین با طرح ادعاهای بی‌اساس گفت که روسیه به دنبال دستیابی به موشک‌های بالستیک ایران است.

ائتلاف مسکو-تهران، کشورهای همجوار ایران را تهدید می‌کند
بیشتر بخوانید:

به گزارش مُنیبان؛ سیرهی لوشینکو، مشاور ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در گفت‌وگو با شبکه العربیه درخصوص همکاری ایران و روسیه ادعا کرد که این دو کشور ائتلافی راهبردی دارند که نه تنها اوکراین بلکه کشورهای همجوار ایران را نیز تهدید می‌کند.

وی تاکید کرد که جنگ اوکراین نه تنها بر این کشور بلکه بر امنیت جهانی نیز تاثیر خواهد گذاشت.

مشاور زلنسکی مدعی شد که موشک‌های مسکو درحال تمام شدن است به همین دلیل در تلاش هستند که به موشک های بالستیک ایرانی دست یابند

وی خاطرنشان کرد که کشورش برای زندگی در صلح از خود دفاع خواهد کرد.

مقامات اوکراینی پیش از این چندین بار ایران را به حمایت پهپادی از روسیه متهم کردند.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران امروز(جمعه) در توییتی نوشت: ارسال سلاح ایران به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین، اتهام بی اساسی است که هر روز مطرح می کنند تا اقدام روزانه خود در صادرات سلاح به اوکراین را مشروع جلوه دهند. مدعیان علیه ایران، هم زمینه ساز شروع جنگ هستند و هم عامل استمرار آن. ایران مخالف جنگ و حامی آتش بس و صلح است.

پیش از این نیز حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران در اظهاراتی جنگ اوکراین و اتهامات وارده به ایران از سوی طرف‌های غربی را یکی از موضوعات روز سیاست خارجی عنوان و تاکید کرد: همانگونه که ایران مخالف جنگ و آوارگی مردم در افغانستان، سوریه، یمن و عراق بود، موضع جمهوری اسلامی ایران مبنی بر مخالفت با جنگ و آوارگی در اوکراین نیز از روز نخست به صورت شفاف اعلام شده است. 

امیرعبداللهیان با برشمردن تلاش‌های ایران برای میانجیگری و خاتمه جنگ در اوکراین و تداوم این تلاش‌ها تصریح کرد: ما با روسیه همکاری‌های متنوعی از جمله در حوزه دفاعی داریم و خواهیم داشت و در این راستا در گذشته امکانات و تسلیحاتی را در قالب دفاعی از روسیه دریافت کرده و یا به این کشور تحویل داده‌ایم. با این وجود در راستای سیاست ثابت و اصولی خود، قویا مخالف جنگ اوکراین و تسلیح هر یک از طرفین بوده‌ایم. لذا هیچ سلاحی را به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین نداده‌ایم. 

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: از طریق مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام آمادگی کرده‌ایم تا در نشستی میان تیمی فنی از ایران و اوکراین، چنانچه سندی در مورد استفاده از پهبادهای ایرانی علیه اوکراین وجود دارد ارائه شود و چنانچه این موضوع در آن نشست مسجل شود، ما نسبت به این موضوع بی‌تفاوت نخواهیم بود. اگرچه مقامات روسی تصریح کرده‌اند که تجهیزات استفاده شده در جنگ علیه اوکراین روسی است.

ت ت
کدخبر: 120738 تاریخ انتشار
در رسانه های دیگر بخوانید
ارسال نظر

نظرسنجی

عملکرد کی روش در جام جهانی را چگونه می بینید؟
پربیننده‌ترین
دیگر رسانه ها