آمریکا تعهد داد | در سازمان ملل دفاع می‌کنیم

سفیر آمریکا در سازمان ملل و ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در این دیدار درباره پاسخگو کردن روسیه به دلیل اقداماتش در اوکراین از زمان آغاز حملاتش در فوریه سال جاری میلادی و همچنین تاثیرات این جنگ بر امنیت غذایی جهانی گفت‌وگو کردند.

آمریکا تعهد داد | در سازمان ملل دفاع می‌کنیم
بیشتر بخوانید:

به گزارش مُنیبان، لیندا توماس-گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل و ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در این دیدار درباره پاسخگو کردن روسیه به دلیل اقداماتش در اوکراین از زمان آغاز حملاتش در فوریه سال جاری میلادی و همچنین تاثیرات این جنگ بر امنیت غذایی جهانی گفت‌وگو کردند.

نیت ایوانز، سخنگوی سفیر آمریکا در سازمان ملل در بیانیه‌ای گفت:‌ لیندا توماس-گرینفیلد متعهد شد تا به تلاش‌های خود در سازمان ملل برای تقویت حمایت بین‌المللی از حاکمیت اوکراین و درخواست از کشورهای عضو برای دفاع از قوانین بین المللی و منشور سازمان ملل ادامه دهد.

امنیت غذایی

ابتکارعمل غلات دریای سیاه که با میانجی‌گری ترکیه و سازمان ملل شکل گرفت و به اوکراین در صادرکردن غلاتش و به روسیه در رفع موانع برای صادرات مواد غذایی و کودهایش کمک می کند، ۱۹ نوامبر (۲۸ آبان) منقضی می‌شود. این ابتکار عمل برای کمک به کاهش قیمت جهانی گندم و دیگر کالاها و برای رساندن غلات و خوراک دام که توسط روسیه در بنادر اوکراین محاصره شده بود به مقصد خود حیاتی بوده است. اما مسکو از سهم خود از این توافق ابراز نارضایتی کرده و تاکید دارد که این توافق به اندازه کافی برایش سودمند نبوده است؛ اظهاراتی که نگرانی‌هایی را در رابطه با مخالفت احتمالی روسیه با تمدید این ابتکارعمل به وجود آورده است.

لیندا توماس-گرینفیلد برای تاکید بر اهمیت این توافق غلات از یک انبار غلات بازدید کرد تا از نزدیک شاهد فرایند تهیه غلات باشدو

وی گفت: ما شنیده بودیم که اوکراین سبد نان جهان است و من در اینجا این حقیقت را مشاهده کردم و دیدم که چطور گندم‌ها درو و تبدیل به آرد می‌شوند. من مستقیما از کشاورزان اوکراینی شنیدم که آنها به این توافق که دبیرکل سازمان ملل نیز متعهد به مذاکره درباره آن شده، نیاز دارند. آنها به این توافق نیاز دارند تا به کشاورزان برای کاشت گندم‌هایشان اطمینان دهند.

جرائم جنگی

لیندا توماس-گرینفیلد همچنین با بازماندگان حملات روسیه و خانواده‌هایشان دیدار کرد. وی در جریان حضور در پزشکی قانونی پلیس ملی اوکراین در کی‌یف از نحوه جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل اسناد و مدارک مربوط به جرائم جنگی مطلع شد. در جریان این بازدید، به سفیر آمریکا در سازمان ملل تسلیحات، مهمات و دیگر اقلام جمع‌آوری شده توسط پلیس در تحقیقاتشان در میدان جنگ نشان داده شد.  

وی ضمن تحسین عملکرد بازرسان و محققان، به خبرنگاران گفت: متوجه شدم که این جنگ تنها زمانی پایان می‌یابد که افرادی که مرتکب این خشونت‌ها شده‌اند، پاسخگو شوند. تنها راهی که این جنگ پایان می‌یابد این است که روسیه نیروهایش را از اوکراین خارج کند.

لیندا توماس-گرینفیلد افزود: روسیه این جنگ را آغاز کرد و خودش می‌تواند به آن پایان دهد. انها می‌توانند با خارج کردن نیروهایشان و متوقف کردن خشونت‌هایی که علیه مردم اوکراین مرتکب می‌شوند، به این جنگ پایان دهند.

سفیر آمریکا در سازمان ملل همچنین با اولکساندر کوبراکوف، وزیر زیرساخت‌های اوکراین و معاونش دیدار کرد.

همچنین، وی در جریان بازدید از مرکزی که صدها فرد بی‌خانمان و آواره را در شهر ایرپین اسکان داده، اعلام کرد: آژانس توسعه بین المللی آمریکا ۲۵ میلیون دلار کمک برای اوکراینی‌های آسیب‌پذیر در آستانه فرا رسیدن فصل زمستان اختصاص خواهد داد.

توماس-گرینفیلد گفت: با فرا رسیدن فصل زمستان، اهمیت کمک به اوکراین برای گرم نگه داشتن خانه‌ها و قطع نشدن برق را درک می‌کنیم. حملات پهپادی و موشکی روسیه این تهدید را همراه دارند که آب و برق بسیاری از بخش‌های اوکراین قطع شوند. همزمان با کاهش دما، روسیه تلاش می‌کند تا این وضعیت تاریک و سیاه را وخیم‌تر کند. نباید اجازه دهیم همچین اتفاقی رخ دهد./ ایسنا

ت ت
کدخبر: 120442 تاریخ انتشار
در رسانه های دیگر بخوانید
ارسال نظر

نظرسنجی

بازی ایران و آمریکا رو پیش بینی کنید
پربیننده‌ترین
دیگر رسانه ها