طالبان: اگر ما را راه ندهید امنیت همه کشورها به خطر می‌افتد

یکی از سخنگوهای وزارت خارجه طالبان افغانستان گفت: خوشبختانه افغانستان امروز دارای یک حکومت آزاد، پاسخگو و قانونی است که توانسته امنیت را در سراسر کشور حفظ کند، از مرزهای خود محافظت کند و با همسایگان خود و جهان در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و امنیتی تعامل مثبت داشته باشد. بر این اساس، غیبت دولت افغانستان در چنین نشست‌هایی می‌تواند تاثیر منفی بر تعامل داشته باشد.

طالبان: اگر ما را راه ندهید امنیت همه کشورها به خطر می‌افتد
بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، "ضیا احمد تاکا"، یکی از سخنگوهای وزارت خارجه طالبان افغانستان گفت: خوشبختانه افغانستان امروز دارای یک حکومت آزاد، پاسخگو و قانونی است که توانسته امنیت را در سراسر کشور حفظ کند، از مرزهای خود محافظت کند و با همسایگان خود و جهان در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و امنیتی تعامل مثبت داشته باشد. بر این اساس، غیبت دولت افغانستان در چنین نشست‌هایی می‌تواند تاثیر منفی بر تعامل داشته باشد.

حسن حقیار، تحلیلگر سیاسی نیز گفت: در ضمن، تحلیلگران سیاسی برگزاری چنین نشست‌هایی را به نفع افغانستان می‌دانند و درخواست کرده‌اند که نماینده طالبان افغانستان در این جلسات دعوت شود. فکر نمی‌کنم نشستی درباره افغانستان که در آن نماینده‌ای از طالبان افغانستان حضور ندارد، نتیجه‌بخش باشد.

اخیرا، برخی رسانه‌ها گزارش دادند که نیکلای پاتروشف مشاور امنیت ملی روسیه تشکیل "جنبش اسلامی طالبان" را به آمریکا نسبت داده بود.

یکی از سخنگوهای وزارت خارجه طالبان افغانستان این ادعا را رد کرد و افزود: جنبش اسلامی طالبان توسط مردمی که از سیستم اسلامی کشورشان و پس از شکست شوروی دفاع کردند، تشکیل شده است.

پیشتر، تاس گزارش داده بود نمایندگانی از روسیه، چین، هند، ایران، پاکستان، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان در نشست "فرمت مسکو" شرکت می‌کنند./ ایسنا

ت ت
کدخبر: 119984 تاریخ انتشار
در رسانه های دیگر بخوانید
ارسال نظر

پربیننده‌ترین
دیگر رسانه ها