حمله به رئیس جمهور آمریکا| چه کسی مسئولیت حمله را پذیرفت؟

با نزدیک شدن موعد برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق و «جو بایدن» رئیس جمهور فعلی این کشور در سخنرانی‌های انتخاباتی، احزاب یکدیگر را مورد حمله قرار دادند.

حمله به رئیس جمهور آمریکا| چه کسی مسئولیت حمله را پذیرفت؟
بیشتر بخوانید:

به گزارش مُنیبان، با نزدیک شدن موعد برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق و «جو بایدن» رئیس جمهور فعلی این کشور در سخنرانی‌های انتخاباتی، احزاب یکدیگر را مورد حمله قرار دادند.

به نوشته خبرگزاری «اسوشیتد پرس»، بایدن در دانشگاهی در نیویورک در کنار «کتی هاچل» نامزد حزب دموکرات گفت، صدها نامزد جمهوری‌خواه برای انتخابات ایالتی، فدرال و محلی «منکران انتخابات بوده و با وجود صدها تلاش برای به چالش کشیدن نتیجه انتخابات که همگی حتی در دادگاه‌های جمهوری‌خواه شکست خوردند، همچان می‌گویند که من در انتخابات پیروز نشدم».

رئیس جمهور آمریکا افزود: «برای آن‌ها (جمهوری‌خواهان) فقط دو نتیجه برای هر انتخاباتی وجود دارد: یا آن‌ها پیروز می‌شوند یا علیه آن‌ها تقلب انجام می‌شود». او همچنین گفت، جمهوری‌خواهان قصد داشتند از تمام حوادث و شورشی که در ساختمان کنگره رخ داد چشم‌پوشی کنند.

بایدن افزود جمهوری‌خواهان حمله به «پل پلوسی» همسر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا را «سبک شمرده» یا برای آن «بهانه‌تراشی» کردند. وی ادامه داد:‌ «هرگز در دوران کاری من زمانی نبوده بر اساس ترجیح سیاسی، از خشونت تجلیل شده باشد».

تا روز یکشنبه حدود چهل میلیون آمریکایی به صورت غیرحضوری رأی داده‌اند و رأی‌گیری حضوری نیز صبح سه‌شنبه به وقت محلی شروع می‌شود. بامداد دوشنبه، ترامپ در تجمعی انتخاباتی در شهر میامی ایالت فلوریدا بین هوادارانش حاضر شد. وی امید دارد نتیجه گرفتن جمهوری‌خواهان در انتخابات، راه را برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ باز کند.

ترامپ در این سخنرانی انتخاباتی در کنار «مارکو روبیو» نامزد حزب جمهوری‌خواه درباره امیدش به شرکت در انتخابات ریاست جمهوری گفت: «شاید مجبور باشم دوباره این کار را انجام دهم. گوش به زنگ باشید. قرار است تجمع بسیار بزرگی تشکیل دهیم. برای فردا شب گوش به زنگ باشید».

رئیس جمهور سابق آمریکا افزود: «هر آمریکایی آزاد و دوست‌داشتنی باید درک کند که باید در برابر خودکامگی کنونی چپ‌گراها ایستادگی کرد. دست رد به سینه چپ‌های افراطی روانی بزنید».

سخنرانی ترامپ در حالی انجام شد که «ران دی‌سانتیس» فرماندار این ایالت نیز به‌دنبال انتخاب مجدد در این مقام است. با این حال او که گمان می‌رفت زوج انتخاباتی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ باشد، در نقطه دیگری از ایالت فلوریدا تجمع جداگانه‌ای برگزار کرده بود. ترامپ در سخنرانی خود فقط به این جمله درباره او اکتفا کرده که «قرار است ران دی‌سانتیس را به عنوان فرماندار خود انتخاب کنید».

ترامپ بامداد یکشنبه نیز طی سخنرانی در تجمع حامیان حزب جمهوری‌خواه در ایالت پنسیلوانیا ابراز تردید کرد که آمریکا بتواند دو سال دیگر هم تحت ریاست‌جمهوری بایدن دوام بیاورد. وی در این‌باره گفت: «نمی‌دانم آمریکا می‌تواند دو سال دیگر دوام بیاورد یا نه. این اتفاقی است که [با دولت جو بایدن] برایش می‌افتد».

ترامپ اظهار داشت: «کشور ما هرگز در این موقعیت نبوده است. ما هیچ جا مورد احترام نیستیم. خنده دار است که ما یکدیگر را دوست داریم و اوقات خوبی را سپری می‌کنیم و موضوع بحث ما این‌چنین ناخوشایند است. هیچ چیز خوبی درباره وضعیت این کشور وجود ندارد که بتوانم درباره آن صحبت کنم».

وی از آمریکایی‌ها که «می‌خواهند جلوی نابودی کشورشان را بگیرند و رویای آمریکایی را نجات دهند» خواست تا در انتخابات میان‌دوره کنگره به تاریخ هشتم نوامبر به اعضای حزب جمهوری‌خواه رأی بدهند.

از سوی دیگر بایدن نیز هنگام برگزاری کمپین برای مایک لوین نماینده دموکرات که به دنبال انتخاب مجدد در حوزه ۴۹ کالیفرنیا است هشدار داد: «به من گفته می‌شود اگر آن‌ها مجلس نمایندگان و سنا را پس بگیرند، من را استیضاح خواهند کرد. نمی‌دانم برای چه کوفتی من را استیضاح خواهند کرد». بایدن افزود: «اخیراً گفتند باید حرف زدن درباره آن را تا زمانی که پیروز شویم، متوقف کنیم»./ آخرین خبر

ت ت
کدخبر: 119973 تاریخ انتشار
در رسانه های دیگر بخوانید
ارسال نظر

نظرسنجی

بازی ایران و آمریکا رو پیش بینی کنید
پربیننده‌ترین
دیگر رسانه ها