اروپا قطعنامه صادر کرد

اعضای پارلمان اروپا با تصویب قطعنامه‌ای خشم خود را از رزمایش چین در تنگه تایوان ابراز کردند.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، اعضای پارلمان اروپا با تصویب قطعنامه‌ای خشم خود را از رزمایش چین در تنگه تایوان ابراز کردند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، در متن این قطعنامه، استفاده چین از مهمات واقعی در این رزمایش محکوم شده و از پکن درخواست شده از انجام اقداماتی که ثبات در تنگه تایوان و امنیت منطقه را تحت تأثیر قرار می‌دهد خودداری کند.

اعضای پارلمان اروپا با اشاره به جایگاه جهانی تایوان در زنجیره تأمین فناوری‌های پیشرفته از جمله محصولات نیمه‌رسانا، از بدنه اتحادیه اروپا درخواست کرده به تقویت روابط با این جزیره بپردازد.

این قطعنامه با حمایت از طرح لیتوانی برای گشودن دفتر نمایندگی تجاری در تایپه از دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز می‌خواهد که همین رویه را دنبال کنند.

از آنجا که سازمان ملل متحد تایوان را کشوری مستقل محسوب نمی‌کند، دولت تایپه سفارتی غیر رسمی تحت عنوان «دفتر روابط تجاری و اقتصادی اروپا» در بروکسل دارد.

ماه گذشته در پی سفر تحریک‌آمیز «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، ارتش چین رزمایش گسترده‌ای را در آسمان و آب‌های اطراف تایوان برگزار کرد.

پکن تایوان را بخشی جدایی‌ناپذیر از سرزمین خود می‌داند و  همواره با هرگونه تماس بین نمایندگان تایوانی و مقامات غربی به ویژه مسئولان عالی‌رتبه سیاسی یا نظامی از کشورهایی که پکن با آنها روابط دیپلماتیک دارد، مخالف بوده و می‌گوید این سفرها، اصل چین واحد را نقض می‌کند و سیگنال‌های نادرستی به نیروهای جدایی‌طلب تایوان ارسال می‌کند.

روز گذشته (پنجشنبه) «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه در دیدار با «شی جین‌پینگ» همتای چینی خود گفت گفت، مسکو قویاً به سیاست چین واحد پایبند است و تحریکات آمریکا در تایوان را محکوم می‌کند./ فارس

ت ت
کدخبر: 110080 تاریخ انتشار
در رسانه های دیگر بخوانید
ارسال نظر

پربیننده‌ترین
دیگر رسانه ها