خبر بد آمریکا برای ترکیه| به آنکارا جنگنده نمی‌دهیم

یک نماینده دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا با حمایت از یونان، مخالفت خود را با ارسال جنگنده‌های جدید «اف-۱۶» به ترکیه اعلام کرد.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، یک نماینده دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا با حمایت از یونان، مخالفت خود را با ارسال جنگنده‌های جدید «اف-۱۶» به ترکیه اعلام کرد.

به گزارش منابع خبری، «کریس پاپاس» نماینده دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا از ایالت «نیو همپشایر در توییتی نوشت: «به دلیل این که دولت اردوغان همچنان به استفاده از جنگنده‌های اف-۱۶ در کارزار تجاوزکارانه خود به یونان، متحد قابل اعتماد و دموکراتیک ما ادامه می‌دهد، ما نمی‌توانیم با ارسال جنگنده‌های بیشتر به دولت ترکیه پاداش دهیم.»

وی در ادامه این توییت نوشت: «به همین دلیل است که من تلاش‌ها را برای جلوگیری از فروش اف-۱۶ به ترکیه هدایت می‌کنم.»

این در حالی است که یونان، رقیب ترکیه یه سرعت در حال تجهیز نیروی هوایی خود است به طوریکه وزیر دفاع یونان سه شنبه گذشته  از دو فروند جنگنده «اف-۱۶ واپیر» نوسازی شده این کشور در پایگاه هوا فضای یونان در «تاناگرا» بازدید کرد.

 «نیکوس پاناگیوتوپولوس» وزیر دفاع  یونان گفت که این نشان دهنده عصر جدیدی برای ارتش یونان است. وی گفت:«با جنگنده‌های وایپر، ما در حال برداشتن گام بزرگ دیگری در عصر جدید برای نیروهای مسلح خود هستیم. تهدیدها و چالش‌هایی که امروز کشور ما با آن مواجه است،  این اقدام را ایجاب می‌‌کند.»

برخی رسانه‌ها گزارش کرده‌اند که ترکیه با آگاهی از موانع موجود در مسیر خرید اف-۱۶ از آمریکا، در صدد تامین نیازهای خود از انگلیس یا روسیه است. وبگاه «ارو تایم» در مطلبی نوشت، ترکیه ممکن است  از انگلیس یا روسیه جت‌های مورد نیاز را خریداری کند.

«احمد داوود اوغلو» نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه پیشین ترکیه  نیز روز جمعه با انتقاد  از لفاظی‌های «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه علیه یونان گفت: «یونان جنگنده اف-۳۵ دریافت می‌کند و در مدت کوتاهی نیروهای خود را با این جنگنده تقویت می‌کند، اما  دستان ترکیه خالی است و  هیچ جنگنده اف-۳۵ وجود نخواهد داشت.»

وی ادامه داد: «ما مدام گوییم یک شب ناگهانی می‌آییم، با این تفاوت که جنگنده‌های اف-۳۵ یونان می‌توانند از آتن بلند شوند، به هر نقطه از ترکیه بیایند و برگردند و ما متوجه نخواهیم شد. رادارهای ما آن‌ها را شناسایی نمی‌کنند.» (جزئیات بیشتر)

ترکیه به دنبال خرید سامانه دفاع موشکی «اس-۴۰۰»  از روسیه از برنامه ساخت جنگنده «اف-۳۵» ساخت آمریکا بیرون مامد و نوین سازی ناوگان جنگنده‌های اف-۱۶ این کشور  در هاله‌ای از ابهام باقی مانده است./ فارس

ت ت
کدخبر: 110064 تاریخ انتشار
در رسانه های دیگر بخوانید
ارسال نظر

پربیننده‌ترین
دیگر رسانه ها