نتیجه انتخابات سوئد چه زمانی اعلام می‌شود؟

با این حال نتایج بسیار نزدیک است، به طوری که مقامات سوئد می‌گویند تا روز چهارشنبه و شمارش همه آرای باقی‌مانده، از جمله آرایی که خارج از کشور اخذ شده است، نتایج مشخص نخواهد شد.

بیشتر بخوانید:

به گزارش مُنیبان، با این حال نتایج بسیار نزدیک است، به طوری که مقامات سوئد می‌گویند تا روز چهارشنبه و شمارش همه آرای باقی‌مانده، از جمله آرایی که خارج از کشور اخذ شده است، نتایج مشخص نخواهد شد.

وبسایت روزنامه گاردین نیز گزارش داد که نتایج نظرسنجی یکشنبه شب ابتدا از پیروزی سوسیال دموکرات‌ها و متحدان چپ‌میانه آن‌ها خبر داد اما هم‌زمان با شمارش آرا پیروزی بلوک راست‌گرا ممکن به نظر رسید. براساس شمارش بیش از ۹۰ درصد آرا، چهار حزب بلوک راست‌گرا ۱۷۶ کرسی از ۳۴۹ کرسی در پارلمان را به دست آورده‌اند اما این درحالیست که بلوک چپ ۱۷۳ کرسی تصاحب کرده است.

در گزارش بی‌بی‌سی آمده است، به فاصله کوتاهی بعد از پایان رای گیری، نظرسنجی اولیه تلویزیون عمومی سوئد به پیروزی چهار حزب چپ‌گرای حاضر در ائتلاف حاکم با اختلاف ۴۹.۸ درصد در مقابل ۴۹.۲ درصد برای راست‌ها، اشاره داشت. اما پایکوبی چپ احتمالا "خام" بود، چون نتایج نسبی در ادامه شب بلوک احزاب راست‌گرا را جلوتر نشان داد به طوری که آنها ۱۷۶ کرسی از ۳۴۹ کرسی را به دست آورند.

نتیجه هر چه باشد، دموکرات‌های سوئد که راست افراطی به حساب می‌آیند، دستاورد "قابل توجهی" داشته‌اند چون به نظر می‌رسد بعد از سوسیال دموکرات‌ها حزب بزرگ دوم در پارلمان شوند.

با این حال حتی در صورت اکثریت یافتن بلوک راست‌گرایان بعید است رهبر این حزب، «جیمی آکسون»، نخست وزیر شود. در عوض اولف کریسترسون، رهبر «حزب اعتدال»، احتمالا به این پست خواهد رسید.

انتظار می‌رفت میزان مشارکت در این انتخابات بالا باشد، و بیش از ۸۰ درصد جمعیت واجد شرایط رای دادن -۷.۸ میلیون نفر- رای دهند.

افزایش آمار تیراندازی گروه‌های خلافکار، مهاجرت، مسائل مربوط به جذب مهاجران در جامعه، و بهای فزاینده انرژی از مسائل مهم انتخاباتی بود.

«ماگدالنا آندرسون»، نخست وزیر ۵۵ ساله سوئد در نطقی برای هواداران خود گفت: نتایج هنوز کامل اعلام نشده، صبور باشید و اجازه دهید دموکراسی به روند خود ادامه دهد.

در ادامه گزارش گاردین آمده است: بزرگ‌ترین پیروز این انتخابات حزب پوپولیست ضدمهاجرت "دموکرات‌های سوئد" است که بیش از ۲۰ درصد آرا را به خود اختصاص داده و این بهترین نتیجه‌ای است که تاکنون کسب کرده است.

حزب «دموکرات‌های سوئد» که در اواخر دهه ۱۹۸۰ از یک جنبش نئونازی متولد شد؛ یک حزب ضدمهاجرت است و در سال ۲۰۱۰ با ۵.۷ درصد آرا وارد پارلمان شد، اما سهم خود را در سال ۲۰۱۸ به ۱۷.۵ درصد افزایش داد. این بار این حزب احتمالا بیش از ۲۰ درصد آرا را کسب می‌کند./ ایسنا

ت ت
کدخبر: 109166 تاریخ انتشار
در رسانه های دیگر بخوانید
ارسال نظر

پربیننده‌ترین
دیگر رسانه ها