وزیر امور خارجه استونی: روس‌ها سنگ در دست بگیرند

وزیر خارجه استونی پیشتر به روزنامه محلی پست تایمز گفته بود که "اگر برخی روس‌ها سنگ در دست می‌گرفتند، اکنون اوضاع روسیه متفاوت بود".

بیشتر بخوانید:

به گزارش مُنیبان، اورماس رینسالو، وزیر خارجه استونی پیشتر به روزنامه محلی پست تایمز گفته بود که "اگر برخی روس‌ها سنگ در دست می‌گرفتند، اکنون اوضاع روسیه متفاوت بود".    

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در پستی در تلگرام نوشت: آیا آقای رینسالو عقلش را از دست داده است؟ او به دنبال چیست؟ خشونت؟

زاخارووا سپس اظهارات رینسالو را به عنوان "منطق شریر و شنیع یک فرد نادان استونیایی" به باد انتقاد گرفت و وی را به حمایت از "روش‌های غیرقابل قبول" متهم کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه همچنین هشدار داد که مقامات غربی با چنین اظهاراتی در حال نابود کردن یکی از آخرین ستون‌های کشورهای خود هستند: "غیرممکن بودن درگیری‌های فیزیکی و خشونت".

چنین واکنش تند و خشمگینی از جانب روسیه به دنبال مصاحبه رینسالو با روزنامه پست تایمز در آستانه نشست وزرای امورخارجه اتحادیه اروپا در پراگ صورت گرفت؛ نشستی که انتظار می‌رود مقامات حاضر در آن درباره ممنوعیت بالقوه صدور ویزای شنگن برای اتباع روس صحبت کنند.

استونی یکی از حامیان صریح ممنوعیت کامل صدور ویزا برای اتباع روس به جز به دلایل مشخص انسانی و بشردوستانه است.

رینسالو اواخر اوت سال جاری میلادی به روزنامه پست تایمز گفته بود: چنین ممنوعیتی ماهیت اخلاقی دارد و هدف از آن، اعمال فشار بیشتر بر جامعه روسیه است. 

وی افزود: عملیات نظامی روسیه در اوکراین تنها جنگ ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه نیست بلکه جنگ ملت روسیه است که نه تنها دولت و کشور بلکه جمعیت را نیز شامل می‌شود.

رینسالو تصریح کرد: همیشه باید یکی باشد که سنگ در دست بگیرد. اگر تنها یک درصد از جمعیت کل روسیه سنگ در دست گرفته بودند، اکنون اوضاع کاملا متفاوت بود. تحریم‌ها باید برای روس‌هایی که دیگر نمی‌توانند مثل قبل به زندگی خود ادامه دهند، یک نشانه باشد./ ایسنا

ت ت
کدخبر: 107622 تاریخ انتشار
در رسانه های دیگر بخوانید
ارسال نظر

پربیننده‌ترین
دیگر رسانه ها