پاسخ کوبنده ترکیه به یونان

در حالی که یونان اعلام کرده که سامانه دفاع موشکی «اس-۳۰۰» این کشور بر روی جنگنده‌های ترکیه قفل راداری نکرده بودند، وزیر دفاع ترکیه با رد این ادعا این اقدام را نوعی «بی احتیاطی» از سوی یونان خواند.

بیشتر بخوانید:

به گزارش مُنیبان، در حالی که یونان اعلام کرده که سامانه دفاع موشکی «اس-۳۰۰» این کشور بر روی جنگنده‌های ترکیه قفل راداری نکرده بودند، وزیر دفاع ترکیه با رد این ادعا این اقدام را نوعی «بی احتیاطی» از سوی یونان خواند.

به نوشته روزنامه «دیلی صباح»، «حلوصی آکار» وزیر دفاع  ترکیه در مراسمی که روز دوشنبه در ساختمان وزارت دفاع ترکیه برگزار شد اظهار داشت که اقدام سامانه موشکی اس-۳۰۰ یونان «بی احتیاطی» و «غیرقابل قبول» است.

آکار با اشاره به تجاوزات هوایی و آزار و اذیت اخیر یونان گفت: «یونان به شیوه های مختلف ما را در دریای اژه مورد آزار و اذیت قرار می‌دهد. اجازه دهید یک بار دیگر این را روشن کنیم که نیروی دریایی، زمینی و هوایی ما نسبت به هرگونه  آزار و اذیت بی اعتنا نخواهند ماند.»

آکار تاکید کرد که یونان جزایر دریای اژه را با نقض قراردادهای لوزان و پاریس مسلح کرده است.

وی گفت: «در ۲۳ اوت (سه شنبه، یکم شهریور) یک حادثه رخ داد. در گذشته ما با ایالات متحده برای خرید سامانه دفاع هوایی "پاتریوت" وارد مذاکره شدیم آما آن‌ها این سامانه را به ما نداند. ما با فرانسه صحبت کردیم، آنها  نیز به ما سامانه درخواستی "سامپ" را ندادند. بنابراین ما رفتیم و اس-۴۰۰ از روسیه خریدیم. اکنون در ۲۳ آگوست، یک مدل دیگر از این سامانه، اس-۳۰۰، جنگنده‌های "اف-۱۶" ترکیه را تحت قفل راداری قرار داد. چنین بی پروایی و بی احتیاطی غیرقابل قبول است.»

یونان روز دوشنبه ادعای ترکیه مبنی بر قفل شدن سامانه پدافند موشکی «اس-۳۰۰» خود بر جنگنده‌های «اف-۱۶» ترکیه را رد کرد. به نوشته روزنامه «اکاثیمرینی» منابع نظامی یونان این ادعا را رد کرده و افزودند: «رهگیری‌ها توسط جنگنده‌های ما و بر اساس قوانین بین‌المللی انجام می شود.»

این دو کشور همسایه مدت‌هاست که دچار تنش شده‌اند و  دو طرف همدیگر را به نقض حریم دریایی و هوایی خود متهم می‌کنند. یونان و ترکیه در زمینه انرژی و موضوع پناهجویان نیز با هم اختلاف دارند.

 در حیطه نظامی یونان به تازگی ۲۴ فروند جنگنده «رافال» ساخت فرانسه، ۶ فروند جدید و ۱۸ فروند دست دوم و همچنین سه فروند ناوچه فرانسوی سفارش داده است. یونان همچنین نامه‌ای را برای خرید یک اسکادران از جنگنده‌های «اف-۳۵» در ماه ژوئن به ایالات متحده ارسال کرد.

ت ت
کدخبر: 106273 تاریخ انتشار
در رسانه های دیگر بخوانید
ارسال نظر

پربیننده‌ترین
دیگر رسانه ها