چین آمریکا را پشت در گذاشت

در حالی که چین به مانورهای نظامی خود اطراف تایوان در پی سفر تحریک‌آمیز «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به این جزیره ادامه می‌دهد، مقامات ارشد نظامی چین به تماس‌های همتایان خود در پنتاگون پاسخ نمی‌دهند.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، به گزارش نشریه آمریکایی «پولیتیکو»، در حالی که چین به مانورهای نظامی خود اطراف تایوان در پی سفر تحریک‌آمیز «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به این جزیره ادامه می‌دهد، مقامات ارشد نظامی چین به تماس‌های همتایان خود در پنتاگون پاسخ نمی‌دهند.

سه منبع مطلع به پولیتیکو گفتند، ظاهراً پکن چند تماس از سوی «لوید آستین» وزیر دفاع و ژنرال «مارک میلی» رئیس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده در روزهای اخیر را رد کرده است. آخرین تماس تایید شده میلی با ژنرال «لی زوئوچنگ» رئیس ستاد مشترک ارتش چین هفتم ژوئیه انجام شد. لوید آستین هم در ماه ژوئن شخصاً با ژنرال «وی فنگه» وزیر دفاع چین ملاقات کرد.

جمعه (پنجم اوت) پکن تصمیم گرفت روابط دیپلماتیک خود را با واشنگتن در تعدادی از حوزه‌های نظامی و غیرنظامی قطع کند. وزارت امور خارجه چین فهرستی از موضوعاتی را منتشر کرد که در مورد آن‌ها دیگر ارتباطی بین مقامات چینی و آمریکایی وجود نخواهد داشت، از جمله تماس‌های نظامی در سطح فرماندهان و گفت‌وگوهای گسترده‌تر هماهنگی سیاست دفاعی.

چین همچنین در بیانیه‌ای اعلام کرد که رایزنی‌ها در مورد امنیت دریایی، همکاری در زمینه بازگرداندن مهاجران غیرقانونی، کمک حقوقی در امور جنایی، مبارزه با جرایم فراملی و قاچاق مواد مخدر و همچنین گفت‌وگوها در مورد تغییرات آب و هوایی را به حالت تعلیق درآورده است.

کاخ سفید در حالی که در مورد قطع ارتباط نظامی گزارش شده در سطح عالی اظهارنظر نکرد، مدعی شد اقدامات اخیر چین خطر اشتباه محاسباتی و درک نادرست را افزایش می‌دهد.

پکن روز پنجشنبه در واکنش به سفر کوتاه نانسی پلوسی، تمرینات نظامی و مانورهایی را در شش منطقه دریایی اطراف تایوان آغاز کرد. به گفته وزارت دفاع چین، این مانورها شامل شبیه‌سازی «محاصره» جزیره و همچنین حملات آبی خاکی و حمله به اهداف زمینی است.

چین تایوان را بخشی جدا نشدنی از قلمروی خود و بازدیدهایی مانند سفر پلوسی را حمله به حاکمیت خود و نقض اصل «چین واحد» می‌داند که بر اساس آن اکثر کشورها از به رسمیت شناختن دیپلماتیک تایوان خودداری می‌کنند.

کدخبر: 101447 تاریخ انتشار
در رسانه های دیگر بخوانید
ارسال نظر

پربیننده‌ترین
دیگر رسانه ها