نقشه روسیه و ترکیه لو رفت

رئیس‌جمهور ترکیه جمعه (پنجم اوت) در دیدار با «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه در سوچی، از برنامه‌هایی برای باز کردن صفحه جدیدی در روابط دوجانبه خبر داد.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه جمعه (پنجم اوت) در دیدار با «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه در سوچی، از برنامه‌هایی برای باز کردن صفحه جدیدی در روابط دوجانبه خبر داد.

اردوغان گفت: گفت‌وگوهای امروز در رابطه با نقش ترکیه و روسیه در منطقه حائز اهمیت است. امیدوارم صفحه جدیدی در روابط دوجانبه باز شود. ما قصد داریم درباره روابط دو کشور در همه زمینه‌ها گفت‌وگو و درباره چگونگی پیش رفتن به جمع‌بندی برسیم.

رئیس‌جمهور ترکیه همچنین اظهار داشت: گام‌های برداشته شده هم در بخش انرژی و هم در ایجاد کریدور غلات در دریای سیاه و همچنین مذاکرات در مورد صنعت گردشگری و ابتکارات انجام شده در بخش حمل و نقل برای منطقه ما مثبت است.

به نوشته خبرگزاری «تاس» روسیه، پوتین هم در آغاز گفت‌وگو با اردوغان اظهار داشت که دو کشور پروژه‌های دوجانبه زیادی برای اجرا دارند. پوتین خاطرنشان کرد که تجارت دوجانبه در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ دو برابر شده است. پوتین گفت: اینطور بگویم که تجارت ما در سال گذشته ۵۷ درصد افزایش یافت و در ماه‌های اول سال جاری از جمله ماه مه دو برابر شد.

طبق این گزارش، حجم تجارت بین روسیه و ترکیه در سال ۲۰۲۱ حدود ۳۵ میلیارد دلار بود. در سال ۲۰۲۲، طبق پیش‌بینی کارشناسان، احتمالاً تجارت دو کشور به ۵۰ تا ۶۰ میلیارد دلار خواهد رسید.

پوتین و اردوغان جمعه در شهر سوچی دیدار و گفت‌وگو کردند. پیش‌تر، رسانه‌های ترکیه اعلام کرده بودند که اردوغان قصد دارد در جریان مذاکرات سوچی با  همتای روس خود، درباره آمادگی نیروهای ترکیه برای انجام عملیات نظامی جدید در شمال سوریه گفت‌وگو کند.

از سوی دیگر سخنگوی کاخ کرملین اعلام کرد که رهبران دو کشور درباره توافقنامه حمل‌ونقل غلات مانده در بنادر اوکراین و همچنین تحولات اخیر منطقه قره‌باغ آذربایجان به رایزنی خواهند پرداخت.

ت ت
کدخبر: 101439 تاریخ انتشار
در رسانه های دیگر بخوانید
ارسال نظر

پربیننده‌ترین
دیگر رسانه ها