رفتار جنجالی روسیه و چین علیه ژاپن؛ توکیو پاسخ می‌دهد؟

روز جمعه، وانگ یی، وزیر امور خارجه چین و سرگئی لاوروف، همتای روس وی، درست در زمانی که یوشیماسا هایاشی، همتای ژاپنی آنها در این اجلاس سخنرانی می کرد، محل اجلاس را ترک کردند.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان از رویترز، روز جمعه، وانگ یی، وزیر امور خارجه چین و سرگئی لاوروف، همتای روس وی، درست در زمانی که یوشیماسا هایاشی، همتای ژاپنی آنها در این اجلاس سخنرانی می کرد، محل اجلاس را ترک کردند.

وانگ یی اواخر روز جمعه یک کنفرانس خبری کم سابقه برگزار کرد و در آن آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا را به انتشار اطلاعات دروغ متهم کرد.

وی سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان را یک "لودگی تحقیر آمیز" خواند و تاکید کرد که واکنش نظامی چین به آن "محکم، قوی و مناسب" است.

مجمع منطقه‌ای اخیر بلوک آ.سه.آن در عین حال شامل مقامات آمریکا، چین، روسیه و ژاپن بود، اما بدون صدور هیچ توافق جدیدی به پایان رسید و  صدور بیانیه های پایانی آن تا هم تا فردا شنبه به تعویق افتاد؛ این تحولات در حالی رخ دادند که تنشها بین پکن و واشنگتن به دلیل سفر ستیزه جویانه اخیر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان که پکن را خشمگین ساخت هر چه بیشتر تشدید شده است.

وزرای خارجه بیش از 20 کشور به مذاکرات این اجلاس که پشت درهای بسته در کامبوج  برگزار شد پیوستند؛ همزمان چین در واکنش به سفر پلوسی مانورهای نظامی گسترده ای از جمله با پرتاب موشک های جنگی به اطراف تایوان را اجرا کرد.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری در حاشیه اجلاس مذکور در شهر پنوم پن مدعی شد: هیچ توجیهی برای این واکنش نظامی افراطی، نامتناسب و تشدیدکننده وجود ندارد.

در عین حال وزیر خارجه چین در پاسخ به سوالی با موضوع ترک محل اجلاس به هنگام سخنرانی وزیر خارجه ژاپن  گفت که  شاید هایاشی دچار عذاب وجدان است.

او گفت: "اگر طرف ژاپنی در این مورد نگرانی دارد،  فکر کنم طرف ژاپنی باید به این فکر می کرده که کار بسیار اشتباهی در رابطه با چین انجام داده است."

وانگ یی ادامه داد: اگر هیچ اشتباهی در حق چین انجام نداده اید، چرا نگران این موضوع هستید؟

هایاشی اظهار کرد که متوجه خروج وانگ و لاوروف در حین سخنرانی اش شده است.

او به خبرنگاران گفت: در چنین مواقعی، زمانی که وضعیت متشنج است، برقراری ارتباط خوب مهم است. ژاپن همیشه آماده گفتگو با چین است.

مقامات شرکت کننده در این اجلاس آسه آن روز پنجشنبه خواستار خویشتن داری در رابطه با بحران تایوان شد و نسبت به خطر محاسبات اشتباه و رویارویی بین قدرت های بزرگ هشدار داد.

کدخبر: 101438 تاریخ انتشار
در رسانه های دیگر بخوانید
ارسال نظر

پربیننده‌ترین
دیگر رسانه ها