پاسخ تند پاکستان به طالبان

تربیون به نقل از منابع خبری خود نوشت که پاکستان هیچ نقشی در عملیات قتل رهبر القاعده نداشته و این موضع داخلی خود افغانستان است.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، مقامات پاکستان توضیحاتی در خصوص استفاده از حریم هوایی این کشور برای هدف قرار دادن رهبر القاعده در افغانستان ارائه کردند.

روزنامه پاکستانی تریبون نوشت: باتوجه به نداشتن پایگاه نظامی در افغانستان،گمانی‌زنی در خصوص عملیات آمریکا برای کشتن ایمن الظواهری رهبر القاعده شدت گرفته است.

به نوشته این رسانه پاکستانی، برخی شایعات وجود داشته که اسلام آباد نقش مهمی در کشتن رهبر القاعده داشته و این شایعات از گفتگوی تلفنی 48 ساعت قبل از عملیات ترور میان ژنرال باجوا فرمانده ارتش پاکستان و فرمانده سنتکام ناشی شده است.

تربیون به نقل از منابع خبری خود نوشت که پاکستان هیچ نقشی در عملیات قتل رهبر القاعده نداشته و این موضع داخلی خود افغانستان است.

این منبع دولتی هر گونه استفاده از حریم هوایی پاکستان برای عملیات در افغانستان را رد کرد و گفت: آمریکا پایگاه‌های نظامی مختلفی در منطقه دارد، اما این کشور در این عملیات از خاک و حریم هوایی پاکستان استفاده نکرده است.

پیشتر برخی رسانه‌های افغانستان گزارش داده بودند که ایالات متحده در حال ساخت یک پایگاه نظامی در منطقه «کُرَم» است.

بر اساس اعلام این رسانه‌ها، آمریکا در حال ساخت یک پایگاه نظامی در مناطق «شالوزان» و «ترمینال» نزدیک مرز پاکستان و افغانستان در مناطق قبایلی «کُرَم» پاکستان است.

تریبون نوشت: پس از اعلام این خبر، عمران‌خان، نخست وزیر وقت پاکستان در یک مصاحبه گفت که به هیچ عنوان پایگاه نظامی در اختیار آمریکا قرار داده نخواهد شد.

این رسانه پاکستانی در ادامه نوشت: مقامات اسلام آباد تاکنون به کشته شدن رهبر القاعده در افغانستان واکنش نشان ندادند و در این در حالی است که بسیاری از کشورها از جمله عربستان از این اقدام استقبال کردند.  

رویکرد محتاطانه اسلام‌آباد با حساسیت‌های حول این موضوع مرتبط بوده و مقامات پاکستان مطمئناً از این واقعیت که ایمن الظواهری در افغانستان کشته شده آسوده خاطر خواهند بود.

تریبون نوشت: مقامات پاکستان معتقدند که حضور رهبر القاعده در افغانستان باعث پییچده‌تر شدن فرآینده به رسمیت شناختن طالبان خواهد شد و این در حالی است که مقامات آمریکا اعلام کردند که با حضور ایمن الظواهری در کابل ، طالبان توافقنامه دوحه را نقض کرده است.

در توافقنامه دوحه که میان طالبان و آمریکا امضا و در نهایت به خروج نظامیان این کشور از افغانستان منجر شد، طالبان متعهد شده بود که روابط خود را با القاعده قطع کند.

ت ت
کدخبر: 101116 تاریخ انتشار
در رسانه های دیگر بخوانید
ارسال نظر

پربیننده‌ترین
دیگر رسانه ها