چین درباره مذاکرات همصدا با روسیه شد

سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت که چین آمادگی شرکت در مذاکرات استارت نو (پیمان کاهش تسلیحات استراتژیک) با ایالات متحده و روسیه را ندارد زیرا زرادخانه هسته‌ای این کشور بسیار کمتر است.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان از اسپوتنیک، هوا چونینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت که چین آمادگی شرکت در مذاکرات استارت نو (پیمان کاهش تسلیحات استراتژیک) با ایالات متحده و روسیه را ندارد زیرا زرادخانه هسته‌ای این کشور بسیار کمتر است.

وی گفت: زرادخانه هسته‌ای چین در مقیاس ایالات متحده نیست. این غیرمنصفانه است که از چین بخواهیم در این مرحله به روند خلع سلاح چندجانبه بپیوندد."

جو بایدن‌، رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه گفته بود که دولت او آماده مذاکره فوری درخصوص یک "چارچوب کنترل تسلیحات جدید" است تا در هنگام انقضای معاهده "استارت نو" با روسیه در سال ۲۰۲۶، جایگزین آن شود.

رئیس‌جمهوری آمریکا در بیانیه‌ای پیش از کنفرانس بازنگری معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (NPT) عنوان داشت: «امروز، دولت من آماده است تا سریعا درخصوص یک چارچوب کنترل تسلیحات جدید مذاکره کند؛ چارچوبی که می‌تواند جایگزین معاهده "استارت نو" در زمان انقضای آن در سال ۲۰۲۶ شود. اما این مذاکرات به شریکی مشتاق نیاز دارد که با حسن نیت عمل کند.»

وی افزود: روسیه باید آمادگی خود را درخصوص ادامه همکاری‌ها با ایالات متحده بر سر کنترل تسلیحات هسته‌ای نشان دهد.

بایدن اظهار کرد: «چین همچنین به عنوان عضوی از معاهده ان پی تی و عضوی از اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد مسئول است تا در مذاکراتی شرکت کند که خطر محاسباتی را کاهش دهد و به پویایی نظامی بی‌ثبات‌کننده رسیدگی کند. هیچ منفعتی برای ما، کشورهای ما و جهان وجود ندارد تا در برابر تعامل اساسی درخصوص کنترل تسلیحات و منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای مقاومت کنند.»

ت ت
کدخبر: 100913 تاریخ انتشار
در رسانه های دیگر بخوانید
ارسال نظر

پربیننده‌ترین
دیگر رسانه ها