یمن هشدار داد

سخنگوی نیروهای مسلح یمن به ائتلاف متجاوز سعودی-اماراتی هشدار داد.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن به ائتلاف متجاوز سعودی-اماراتی هشدار داد.

شبکه خبری المیادین به نقل از سریع گزارش داد: اگر [ائتلاف] متجاوز، خواستار صلح است، هیأت مذاکره کننده، به اندازه کافی و حتی بیشتر، [امتیاز] داده است. اگر هم خواستار جنگ است، ما اهل آن هستیم و برای آن آمادگی داریم».

این در حالی است که یک هیأت از عمان امروز در یمن حضور دارد تا بر سر تمدید آتش‌بس بین دولت نجات ملی و ائتلاف متجاوز در این کشور، رایزنی کند.

پیش از این،  «هانس گروندبرگ» فرستاده سازمان ملل متحد در امور یمن دوازدهم خرداد ماه خبر داد که طرفین درگیر در یمن با همان شروط قبلی توافق اصلی موافقت کردند که آتش‌بس دو ماه دیگر تمدید شود.

گروندبرگ همچنین اعلام کرد که به اقدامات خود برای نهادینه کردن آتش‌بس تا زمان دست‌یابی به یک راهکار سیاسی دائم ادامه خواهد داد.

فرستاده سازمان ملل، دوم آوریل جاری از آغاز آتش‌بسی دو ماهه در یمن و توقف حملات نظامی زمینی، دریایی و هوایی و تسهیل ورود ۱۸ کشتی حامل سوخت به بنادر الحدیده و دادن مجوز به پروازهای هفتگی از مقصدهایی مشخص به فرودگاه صنعاء و بالعکس خبر داده بود.

با این حال، «جلال الرویشان» نائب رئیس هیات مذاکره کننده دولت نجات ملی یمن اخیرا اشاره کرد که کشورهای عضو ائتلاف متجاوز سعودی-آمریکایی همچنان به تضعیف آتش‌بس انسانی و نظامی در یمن ادامه می‌دهند.

عربستان سعودی در رأس یک ائتلاف عربی و تحت حمایت آمریکا، از ششم فروردین ۱۳۹۴ با ادعای تلاش برای بازگرداندن رئیس جمهور مستعفی یمن به قدرت اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، هوایی و دریایی این کشور کرد.

این تجاوز نظامی هیچ کدام از اهداف ائتلاف سعودی را محقق نکرد و فقط با کشته و زخمی شدن ده‌ها هزار یمنی، آواره شدن میلیون‌ها نفر، به بار آمدن خرابی برای زیرساخت‌های این کشور و گسترش قحطی و گرسنگی و بیماری‌های واگیردار همراه شده است.

کدخبر: 100398 تاریخ انتشار
وبگردی
ارسال نظر

نظرسنجی

آیا سیدابراهیم رئیسی در یک سال ریاست جمهوری انتظارات شما را برآورده کرده است؟
پربیننده‌ترین