صربستان غافلگیر شد؛ کوزوو حمله کرد؟

منابع خبری اعلام کردند که کوزوو به یک گروه مورد حمایت صرب‌ها در شمال کوزوو اعلان جنگ داده است. اعضای این گروه ظاهراً توسط رئیس جمهور صربستان حمایت می‌شوند.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، برخی منابع خبری شبانگاه یکشنبه مدعی به صدا درآمدن آژیر خطر حمله هوایی در مرز صربستان و کوزوو شدند.

بنابر ادعای منابع خبری، آژیر خطر حمله هوایی در بخش‌های از مرز صربستان با کوزوو به صدا درآمد.

منابع خبری همچنین مدعی شدند که صدای تیراندازی در منطقه مرزی شنیده می شود. این منابع اعلام کردند که کوزوو به یک گروه مورد حمایت صرب‌ها در شمال کوزوو اعلان جنگ داده است. اعضای این گروه ظاهراً توسط رئیس جمهور صربستان حمایت می‌شوند.

روزنامه «جروزالم پست» نیز نوشت، آژیرهای حمله هوایی بعد از ظهر یکشنبه به وقت محلی  در «میتروویکا» در شمال کوزوو شنیده شد و گزارش‌های رسانه‌های محلی حاکی از آن است که حضور گسترده خودروهای امدادی در سراسر منطقه دیده می‌شود.

«آلکساندر ووچیچ» رئیس جمهور صربستان روز یکشنبه گفت که صربستان هیچ وقت در وضعیت پیچیده و دشوارتر از امروز در رابطه با کوزوو قرار نگرفته است. رئیس جمهور صربستان گفته است که ارتش کوزوو می‌خواهد نیمه شب به شمال صربستان حمله کند.

«اورسولا فون در لاین»، رئیس کمیسیون اروپا  شبانگاه  یکشنبه خواستار پایان دادن به تنش در مرز صربستان و کوزوو شد.

بلگراد،کوزوو را استان خودمختار خود می‌داند و روسیه، هند، چین و اکثر کشورهای جدا شده از جماهیر شوروی سابق از آن حمایت می‌کنند.

چندی قبل صربستان در نمایش قدرت انواع موشک‌های زمین به هوای جدید ساخت چین و سایر سخت‌افزارهای نظامی خود را که از روسیه و غرب خریداری کرده بود، به نمایش گذاشت.

پیشتر نیز بین این دو کشور همسایه تنش رخ داد و درگیری پس از آن آغاز شد که مقامات کوزوو به مالکان وسایل نقلیه با پلاک صربستان دستور دادند هنگام ورود به کوزوو آنها را به پلاک موقت تغییر دهند. به دنبال این مسئله، صدها صرب تبار تظاهرات را آغاز و تردد در گذرگاه های مرزی را مسدود کردند.

به دنبال این رویداد، جنگنده‌های صربستانی«میگ -۲۹» شروع به گشتزنی در خط مرزی کردند.

کدخبر: 100377 تاریخ انتشار
در رسانه های دیگر بخوانید
ارسال نظر

پربیننده‌ترین
دیگر رسانه ها