اتحادیه اروپا نگران شد

در شرایطی که واکنش‌ها به اغتشاشات در بغداد ادامه دارد، سخنگوی «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از نگرانی این اتحادیه درباره تحولات جاری خبر داد.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، در شرایطی که واکنش‌ها به اغتشاشات در بغداد ادامه دارد، سخنگوی «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از نگرانی این اتحادیه درباره تحولات جاری خبر داد.

روز شنبه (دیروز) در پی تشدید ناآرامی‌ها در بغداد و اعتراض‌های خیابانی حامیان جریان صدر عراق به نامزدی «محمد شیاع السودانی» برای تصدی منصب نخست‌وزیری عراق از جانب «الاطار التنسیقی» (چارچوب هماهنگی) در منطقه سبز بغداد، شماری از معترضان، وارد ساختمان پارلمان عراق شدند.

احزاب سیاسی در عراق روز شنبه منتظر برگزاری جلسه پارلمان برای آغاز روند سیاسی جدید بودند، اما جریان صدر دوباره در اقدامی خلاف قانون، طرفدارانش را به تظاهرات دعوت و فضای بغداد را متشنج و آشوب‌زده کرده است. چهارشنبه پیش نیز، این معترضان حامی صدر، به ساختمان پارلمان حمله کرده و به اموال عمومی آسیب زده بودند.

سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره تحولات جاری در عراق بیانیه صادر کرد و خواستار خوشتنداری همه طرف‌ها در عراق شده است.

در بیانیه آمده است: «اتحادیه اروپا درباره تظاهرات جاری و تشدید احتمالی آنها در بغداد نگران است. ما از همه طرف‌ها می‌خواهیم برای جلوگیری از خشونت بیشتر، خوشتنداری کنند».

سخنگوی جوزپ بورل ادامه داد: «ما نیروهای سیاسی را به حل مسائل از طریق یک گفت‌و‌گوی سازنده سیاسی در چارچوب قانون اساسی دعوت می‌کنیم».

در بخش پایانی بیانیه سخنگوی مسئول سیاست خارجی تصریح شد: «هر چند داشتن حق تظاهرات مسالمت آمیز در یک دموکراسی، یک حق اساسی است (اما) باید به قوانین و نهادهای دولتی احترام گذاشته شود».

بیانیه دفتر بورل در شرایطی منتشر شده که پیشتر سفارت آمریکا در عراق هم سفارت آمریکا در بیانیه‌ای به ناآرامی‌های عراق واکنش نشان داد و ژست دعوت از گروه‌های سیاسی به پرهیز از خشونت گرفت.

کدخبر: 100209 تاریخ انتشار
در رسانه های دیگر بخوانید
ارسال نظر

پربیننده‌ترین
دیگر رسانه ها