خبر جنجالی پاپ از یک نسل‌کشی/ رهبر مسیحیان کاتولیک جهان ماندنی شد

پاپ فرانسیس رهبر مسیحیان کاتولیک جهان در پرواز بازگشتش از سفر به کانادا به خبرنگاران گفت: من خواستار عفو هستم، عفو به خاطر وقوع این عملیاتی که همراه با نسل کشی بوده است.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، پایگاه خبری واتیکان نیوز گزارش داد، پاپ فرانسیس رهبر مسیحیان کاتولیک جهان در پرواز بازگشتش از سفر به کانادا به خبرنگاران گفت: من خواستار عفو هستم، عفو به خاطر وقوع این عملیاتی که همراه با نسل کشی بوده است.

پاپ فرانسیس به محکوم کردن وقایع تاریخی رخ داده علیه بومیان در کانادا نظیر "از خانواده جدا کردن کودکان، تغییر دادن فرهنگ، تغییر دادن ذهنیت‌ها، تغییر دادن سنت‌ها، تغییر دادن یک نژاد، و چه بسا کلیت یک فرهنگ" پرداخت.

او قاطعانه از حرفهایش دفاع و تصریح کرد: این حرف درستی است بله، این اتفاق نسل کشی بود. شما می توانید با خیال راحت این مورد را مطرح کنید. شما می‌توانید بگویید که من گفتم که این اتفاق یک "نسل کشی" بود.

او در عین حال به مساله استعفا از مقامش به عنوان پاپ که مکررا از سوی خبرنگاران مورد پرسش قرار گرفت پرداخته و گفت با وجود اینکه چنین استعفایی را به عنوان یک احتمال در نظر می گیرد اما اکنون قصد استعفا از پاپ بودن ندارد.

پاپ فرانسیس روز جمعه بعد از عملی کردن هدفش در عذر خواهی کردن از بابت نقش داشتن کلیسای مسیحیت کاتولیک در وقایع مربوط به مدارس شبانه روزی بدنام مربوط به پذیرش بچه های بومیان در کانادا عازم خانه شد.

وی این سفر شش روزه را با سفر به ایکالویت، مرکز منطقه نوناووت کانادا به پایان رساند. این منطقه محل زندگی ۲۸۰۰۰ تن از بومیان قوم اینوئیت است، اگرچه این منطقه معادل ۲۱ درصد از خاک کانادا به عنوان دومین کشور بزرگ جهان محسوب می شود.

این اولین بار است که یک پاپ مسیحیت کاتولیک به نوناووت - شهری کوچک در شمال دوردست کانادا -سفر می‌کند.

پاپ فرانسیس در این سفر با کودکان اینوئیت، بزرگان و بازماندگان مدارس شبانه روزی صحبت کرد.

سه قوم بومی کانادا شامل متیس ها، اولین ملل و اینوئیت ها، شاهد جدا شدن حدود ۱۵۰۰۰۰ نفر از فرزندانشان از خانواده ها در دهه ۱۸۲۰ و منتقل کردنشان به مدارس شبانه روزی بدنام آن زمان بودند.

کدخبر: 100173 تاریخ انتشار
وبگردی
ارسال نظر

نظرسنجی

آیا سیدابراهیم رئیسی در یک سال ریاست جمهوری انتظارات شما را برآورده کرده است؟
پربیننده‌ترین