راهبند بازویی و کاربردهای آن

اگر می‌خواهید با راهبند بازویی آشنا شوید یا قصد خرید آن را دارید، این مطلب را از دست ندهید.

راهبند بازویی

موضوع مدیریت پارکینگ و حفظ ایمنی اتومبیل‌ها، از موضوعاتی است که در تمام پارکینگ‌های هوشمند و سیستم کنترل تردد هوشمند اهمیت دارد. در بسیاری از مجتمع‌های مسکونی بزرگ، مراکز خرید و برج‌های مسکونی و تجاری، امنیت پارکینگ توسط سیستم کنترل تردد هوشمند انجام می‌شود. برای این سیستم و در گیت کنترل تردد هوشمند، برخی تجهیزات مورد نیاز است که راهبند بازویی مهمترین آنهاست. در این مقاله قصد داریم به صورت مفصل درباره این راهبند بازویی، کاربرد و نحوه عملکرد آن به علاوه راهنمای خرید با شما صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

راهبند بازویی چیست؟

این راهبند نوعی راهبند اتوماتیک است که با نزدیک شدن اتومبیل به گیت کنترل تردد و با کنترل نگهبان باز می‌شود. این راهبند با دارا بودن سنسور تشخیص مانع و حرکت، تا هنگامی که اتومبیل عبور نکرده باشد، پایین نمی‌آید.  استفاده از این راهبند، در سیستم کنترل هوشمند نقش مهمی دارد.

کاربردهای راهبند بازویی در گیت کنترل تردد

از راهبند بازویی در مکان‌هایی نظیر فروشگاه‌ها، مجتمع‌های بزرگ مسکونی و تجاری، هتل‌ها و بیمارستان‌ها، ورودی آزاد راه‌ها و بزرگراه‌ها و پارکینگ‌های عمومی و اختصاصی استفاده می‌شود. در بسیاری از این مکان‌ها پارکینگ توسط سیستم کنترل تردد هوشمند اداره می‌شود.

استفاده از راهبند بازویی و گیت کنترل تردد به شما اطمینان خاطر می‌دهد که در محیطی امن قرار دارید. استفاده از راهبند بازویی و دیگر تجهیزات سیستم کنترل  تردد هوشمند، اعتماد اطرافیان را نیز افزایش می‌دهد. پارکینگی که مجهز به تجهیزات هوشمند است هم برای مشتریان و مخاطبان جذاب است و هم ارزش مکان مورد نظر را بالا می‌برد.

راهبند بازویی چگونه کار می‌کند؟

راهبندهای بازویی در جدیدترین نوع خود به گونه‌ای ساخته و طراحی شده اند که می‌توانند به سیستم کنترل تردد هوشمند متصل شوند. این راهبند‌ها مجهز به تگ خوان، پلاک خوان و... هستند. در پارکینگ‌هایی که بسیار شلوغ و پر تردد هستند و مسأله زمان اهمیت زیادی دارد از این نوع راهبند بازویی استفاده می‌شود.

این راهبند شامل ‌یک جک افقی است که هنگام باز شدن به صورت نود درجه باز می‌شود و اجازه تردد را به اتومبیل‌ها می‌دهد. زمانی که اتومبیل به گیت کنترل تردد نزدیک می‌شود، نگهبان مجوز ورود اتومبیل را بررسی می‌کند. سپس دکمه مربوط به بالارفتن راهبند را فشار می‌دهد و اتومبیل عبور می‌کند.

سیستم کنترل تردد هوشمند

راهبند بازویی یا همان راهبند اتوماتیک پارکینگ، یکی از گزینه‌های مطمئن برای گیت کنترل تردد یا ورودی پارکینگ‌های بزرگ است. اما چه نکاتی را باید قبل از خرید راهبند مد نظر قرار دهیم؟

توجه به مکان مورد نظر

توجه به مکان مورد نظر برای نصب راهبند مهمترین و اولین نکته‌ای است که باید به آن توجه شود. ابتدا باید عرض مسیر را اندازه‌گیری کنید. اغلب راهبند‌های بازویی فقط تا ۸ متر می‌توانند عرض مکان مورد نظر را پوشش دهند.  در سیستم کنترل تردد هوشمند، بیشتر راهبند‌های بازویی بین 2 تا ۸ متر عرض را پوشش می‌دهند. لازم به ذکر است که هر چه طول بازوی راهبند بیشتر باشد، توان موتور نیز به همان اندازه افزایش می‌یابد. این عوامل تاثیر زیادی روی قیمت راهبند اتوماتیک بازویی دارد.

گیت کنترل تردد 

میزان تردد خودرو‌ها در مکان‌های مختلف و در ساعات مختلف شبانه روز از گیت کنترل تردد متفاوت است. به عنوان مثال در یک مجتمع اداری که فقط در ساعات اداری فعالیت می‌کند، میزان تردد بسیار کمتر از یک مرکز خرید بزرگ یا یک مجتمع مسکونی شلوغ است. برخی راهبند‌ها میزان تردد محدود مثلاً ۵۰۰ تردد دارند، اما برخی راهبند‌های بازویی میزان تردد نامحدود دارند.

برای محاسبه این میزان پیش از خرید برای یک مجتمع مسکونی، تعداد واحد‌ها را سه برابر کنید تا میزان تقریبی تردد‌ها از گیت کنترل تردد را به دست ‌آورید. برای مراکز خرید و پارکینگ‌های عمومی بزرگ بهتر است راهبند با تردد نامحدود استفاده کنید.  استفاده از راهبند با تردد نامحدود، امکان بزرگی برای سیستم کنترل تردد هوشمند است.

ارتفاع سقف مکان مورد نظر

همانطور که خواندیم، طول بازوی راهبند‌ها با یکدیگر متفاوت است. بسیاری از راهبند‌های بازویی در مکان‌های بدون سقف نصب می‌شوند، در این صورت حتی استفاده از بازوی ۸ متری هم مشکلی ندارد. اما در صورتی که در مکان مسقف نصب شود، باید از بازو‌های تاشونده استفاده کرد. این بازو‌ها یک مفصل در وسط خود دارند که قابلیت تا شوندگی دارد.

سرعت باز و بسته شدن راهبند بازویی

برای بسیاری از مکان‌ها سرعت باز و بسته شدن راهبند نکته بسیار مهمی است. مثلاً فرض کنید ورودی یک پارکینگ در یک مرکز خرید شلوغ در وسط شهر از سمت خیابان پر ترافیکی باشد. اگر راهبند بخواهد با سرعت آهسته باز و بسته شود، قطعاً ترافیک سنگینی ایجاد می‌شود. در این مکان‌ها یا مثلاً برای ورودی آزادراه‌ها در فواصل بین شهری بهتر است که از راهبند با سرعت بالا در گیت کنترل تردد استفاده کرد.

مدار فرمان و قابلیت اتصال راهبند به سیستم‌های کنترل تردد هوشمند

توجه به مدار فرمان، از مهمترین نکاتی است که باید قبل از خرید راهبند به آن توجه کنید. این مدار فرمان باید به روز و قابلیت اتصال به سیستم کنترل تردد هوشمند را داشته باشد. به عنوان مثال راهبند از امکاناتی نظیر سیستم تگ خوان، پلاک خوان و... پشتیبانی کند. هم چنین لازم است که راهبند و مدار فرمان امکان اتصال به چشم ایمنی، فلاشر و چراغ راهنمایی را داشته باشند.

قیمت راهبند بازویی

میزان تردد، طول بازوی راهبند، امکان اتصال به سیستم کنترل تردد هوشمند، نوع مدار فرمان و گیربکس از جمله عواملی هستند که روی قیمت این راهبند موثر هستند.

گارانتی و خدمات پس از فروش

توجه به ضمانت راهبند و خدمات پس از فروش می‌تواند یکی دیگر از مواردی باشد که باید پیش از خرید به آن توجه کنیم.

سیستم کنترل تردد هوشمند

سخن آخر

امروزه وقتی به بسیاری از پارکینگ‌های بزرگ مانند مراکز خرید و مجتمع‌های مسکونی بزرگ، هتل‌ها و بیمارستان‌ها و... وارد می‌شویم یک راهبند جلویمان قرار دارد. در این مواقع یا اطلاعات خود را در اختیار نگهبان متصدی قرار می‌دهیم یا یک کارت از او برای صحت سنجی هنگام خروج دریافت می‌کنیم. تمامی این اتفاقات می‌تواند به امنیت مکان مورد نظر و خودرو‌های آن مکان کمک کند.

به علاوه استفاده از راهبند باعث ایجاد نظم در پارکینگ می‌شود. این راهبند با اتصال به سیستم کنترل تردد هوشمند و یا گیت کنترل تردد می‌تواند امکانات فوق‌العاده‌ای برای سیستم پارکینگ هوشمند ایجاد کند. پیشنهاد می‌کنیم، پس از خواندن این مقاله و پیش از خرید راهبند بازویی، با کارشناسان مربوطه جهت خرید بهینه و مطمئن مشورت نمایید. دقت کنید با خرید راهبند از یک فروشگاه مطمئن، می‌توانید از امنیت مکان مورد نظر خود اطمینان یابید.

ت ت
کدخبر: 108900 تاریخ انتشار
در رسانه های دیگر بخوانید
ارسال نظر

پربیننده‌ترین
دیگر رسانه ها