صرفه جویی ۱۵ درصدی مصرف گاز در اتحادیه اروپا تصویب شد

وزیران انرژی اتحادیه اروپا با کاهش ۱۵ درصدی داوطلبانه تقاضا برای گاز در زمستان امسال موافقت کردند و معافیتهایی را برای کشورهای عضو در صورت اجباری شدن این کاهش مصرف، در نظر گرفتند.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، کمیسیون اروپا اعلام کرد صرفه‌جویی داوطلبانه ۱۵ درصدی از اول اوت تا ۳۱ مارس سال ۲۰۲۳ به ۴۵ میلیارد متر مکعب بالغ می شود.

وزیر صنعت و تجارت جمهوری چک اعلام کرد تصمیم اخیر به روشنی نشان داد کشورهای عضو اتحادیه اروپا در برابر هر گونه تلاش روسیه برای شکاف انداختن در میان اعضای این بلوک با استفاده از تامین انرژی به عنوان سلاح است.

طبق اعلام کمیسیون اروپا، اگر این کاهش مصرف اجباری شد، معافیتهایی برای کشورهایی که اتصال محدودی به شبکه‌های گاز دارد یا برای تولید نیرو به شدت به گاز وابسته هستند، وجود خواهد داشت.

این مقررات کشورهای عضو اتحادیه اروپا را ملزم می کند برنامه های اضطراری ملی خود را تا پایان سپتامبر به روز کرده و هر دو ماه یک بار، به کمیسیون اروپا گزارش کنند. کمیسیون اروپا تا اوت سال ۲۰۲۳ به بازبینی این مقررات خواهد پرداخت.

بر اساس گزارش پلاتس، کادری سیمسون، کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا بر ضرورت همبستگی تاکید کرد در حالی که رابرت هابک، وزیر اقتصاد آلمان، خاطرنشان کرد مصالحه و معافیتها در خصوص تقاضا برای گاز در تولید گاز یا برای کشورهای عضوی که اتصال کمتری به شبکه‌های منطقه دارند، ضروری است.

جریان گاز از نورد استریم ۱ روز چهارشنبه پس از نصف شدن ظرفیت انتقال تا پایان روز، اندکی کاهش پیدا کرد و به ۲۴.۷۵ میلیون کیلووات بر ساعت در مقایسه با ۲۷.۷۸ میلیون کیلووات ساعت در روز گذشته رسید.

بنا بر تصمیمات گازپروم که اوایل هفته جاری اعلام شد، جریان گاز از نورد استریم ۲ قرار است به ۱۴.۴۲ میلیون کیلووات ساعت کاهش پیدا کند که معادل ۲۰ درصد از ظرفیت انتقال گاز در این خط لوله خواهد بود.

بر اساس گزارش رویترز، همزمان با کاهش انتقال گاز از نورد استریم ۱ به ۲۰ درصد ظرفیت این خط لوله، رگولاتور گاز آلمان اعلام کرد کمبود گاز همچنان قابل اجتناب است اما صنعت و مصرف کنندگان برای صرفه جویی در مصرف گاز، باید بیشتر تلاش کنند.

انتهای پیام

کدخبر: 99473 تاریخ انتشار
وبگردی
ارسال نظر

نظرسنجی

آیا سیدابراهیم رئیسی در یک سال ریاست جمهوری انتظارات شما را برآورده کرده است؟
پربیننده‌ترین