فوری؛ یک دلار آمریکا 25 هزار تومان؟/ سقوط بزرگ آغاز شد؟

قیمت دلار در شروع هفته وارد کانال 33 هزار تومان شد، اما با اصلاحات بانک مرکزی و مصوبه‌ای که مطرح شد، نرخ آن اندکی کاهش پیدا کرد. نظرات کارشناسان درباره آینده قیمت دلار متفاوت است.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، مصطفی صفاری، کارشناس ارشد بازار سرمایه، در گفت و گو با بورسان شو اعلام کرده که با توجه به چسبندگی قیمت‌ها کاهش قیمت دلار تا کانال 25 هزار تومانی بعید به نظر می‌رسد. هم اکنون دلار نیمایی بالای محدوده 28 تومان قرار دارد، بنابراین کف قیمتی دلار پایین‌تر از 29 هزار تومان نخواهد بود. شوک‌های اقتصادی و سیاسی برای یک دوره کوتاه مدت و چند روزه قیمت دلار را کاهشی می‌کند، اما معمولا نرخ دلار وارد فاز افزایشی می‌شود.

به گفته صفاری، هم اکنون اقتصاد در بن بست قرار گرفته و مسائل سیاسی نیز به آن فشار می‌آورد. در شرایط کنونی کسری تراز تجاری قابل توجهی وجود دارد و بعید است که در چنین وضعیتی نرخ ارز از محدوده 29 هزار تومانی عقب نشینی کرده و به مرز 25 هزار تومانی برسد.

آیا ثبات بازار ارز ادامه پیدا می‌کند؟

در هفته جاری مصوبه جدید بانک مرکزی درباره فروش ارز سهمیه‌ای به مردم، اندکی شرایط بازار ارز را ثابت کرد. سخنگوی زارت خارجه هم از احتمال شروع مجدد مذاکرات و بازگشت برجام خبر داد و مجددا امیدواری‌ها درباره گشایش‌های اقتصادی بیشتر شد. با این حال هنوز هیچ قطعیتی درباره مسائل سیاسی و اقتصادی کشور وجود ندارد و بیشتر کارشناسان بازار ارز بر این باورند با توجه به شرایط مذکور امکان بازگشت نرخ دلار به مرزهای پایین قیمتی دور از انتظار است. تمامی اتفاقات رخ داده در بازار ارز هیجانی را برای مدتی در این بخش شکل می‌دهد و با فروکش کردن آن مجددا قیمت دلار اوج می‌گیرد.

انتهای پیام

کدخبر: 90355 تاریخ انتشار
وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین