نان گران خواهد شد؟/ فروش اینترنتی به کجا رسید؟

محمد جلال مشاور وزیر اقتصاد گفت: خرید اینترنتی نان ادامه خواهد داشت و هیچگونه تغییر قیمتی در نان نخواهیم داشت.

بیشتر بخوانید:

ب گزارش منیبان؛ مسعود امرالهی مدیرکل بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی، محمد جلال مشاور وزیر اقتصاد، روح‌الله حسنی رئیس جهاد کشاورزی استان زنجان و مجتبی دهقان پور رئیس جهاد کشاورزی استان فارس درباره عرضه هوشمند نان گفت‌وگو کردند و به سوالات زیر پاسخ دادند.

نانوایی‌های غیرفعال چطور سهمیه آرد دریافت می‌کنند؟

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت، امرالهی مدیرکل بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی: موضوع مجوز‌ها در حوزه اصناف و اتحادیه‌های صنفی، اما موضوع نظارت بر آرد و نان کشور در اختیار وزارت جهاد کشاورزی است و ما نظارت خود را برای کنترل قاچاق نان داریم. نانوایی بودند که فعالیتشان متوقف شده بود، اما سهمیه آردشان را تحویل می‌گرفتند؛ پس تصمیم به موضوع هوشمندسازی عرضه آرد و نان گرفتیم که با اجرای این طرح، خروج آرد از شبکه کم شده است.

 

ریشه این مجوز فروشی‌ها و شیوه کنترل آن در دولت چیست؟

محمد جلال مشاور وزیر اقتصاد: یکی از مشکلات گذشته محدودیت‌های ارائه آرد یارانه‌ای برای نانوایی‌ها بود و به همین علت، در یکی از استان‌ها، مجوز آرد یارانه‌ای با یک واحد ۱۰۰ متری در آن منطقه برابری می‌کرد. هزینه این خرید و فروش مجوزها، هزینه تولید نان را افزایش می‌داد. کمتر از یک ماه است که استقرار کارتخوان‌های هوشمند شروع شده و امیدواریم با اجرای این طرح جدید، محدودیت‌های توزیع آرد برطرف شود.

پیش از این آرد یارانه‌ای با قیمت بسیار پایین توزیع می‌شد، اما در الگوی پیشنهادی، نرخ آرد بدون ترجیح قیمتی خواهد بود و با ثبت تراکنش در زیرساخت کارتخوان‌های هوشمند، نشان می‌دهد که آرد تبدیل به نان شده است. در این شرایط به صورت هوشمند یارانه آرد مبتنی بر عملکرد و به نانوا پرداخت خواهد شد.

تعاملات مثبتی داشتیم تا صدور مجوز نانوایی به شدت تسهیل و ارزان شود. کسانی که تا امروز امکان دریافت مجوز را نداشتند، مجوز خواهند گرفت و کسانی که فقط به دنبال دریافت سهمیه آرد بودند، به مرور کنار خواهند رفت؛ زیرا مجوز‌ها طی فرایندی شفاف و الکترونیکی صادر خواهد شد.

در استان زنجان‌های زنجان و فارس هوشمند سازی فروش نان چه میزان پیشرفت و چه تاثیری بر کنترل خروج نان داشته است؟

حسنی رئیس جهاد کشاورزی استان زنجان: در استان زنجان همه دستگاه‌های کارتخوان نصب شدند و آماده اجرای مرحله آخر تولید نان هستیم. مشکلات ما که توضیح دادن این موضوع به ذینفعان و بحث سهمیه و مجوز‌ها بود، امروز رفع شده و بازبینی در ساختار سهمیه و مجوز‌های نان اتفاق افتاده است. به صورت تخمینی حدود ۲۰ درصد تا همین جای کار، کنترل خروج آرد از شبکه را داشتیم.

کدخبر: 88780 تاریخ انتشار
وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین