کدخبر: 81837 تاریخ انتشار

ماجرای یارانه یک میلیون و 400 هزار تومانی چیست؟/ چه کسانی دریافت خواهند کرد؟

یکی از سیاست‌های جدید وزارت کار برای ایجاد اشتغال پرداخت یارانه دستمزد است. یارانه‌ای که قرار است به کارفرمایان پرداخت شود تا نیروی بیشتری را استخدام کنند.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان؛ گمانه زنی هایی که در مورد  یارانه جدید و افزایش یارانه ها شده بود برخلاف وعده مسئولین عملی نشد. تاکنون هیچ مسئولی در رابطه با پرداخت یارانه جدید موضوعی را مطرح نکرده است اما بر اساس صحبت کارشناسان  پرداخت یارانه جدید به سال آینده موکول شده است.  یارانه جدید به گفته برخی از نمایندگان به صورت کالا پرداخت خواهد شد.در ادامه به آخرین اخبار از یارانه جدید می پردازیم.

 قرار است معادل ۳۰ درصد حداقل دستمزد به‌عنوان یارانه دستمزد پرداخت شود. عددی معادل یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان. ماجرای یارانه دستمزد چیست و به چه کسانی پرداخت می‌شود؟

  یکی از سیاست‌های جدید وزارت کار برای ایجاد اشتغال پرداخت یارانه دستمزد است. یارانه‌ای که قرار است به کارفرمایان پرداخت شود تا نیروی بیشتری را استخدام کنند.

در این طرح، اگر کارفرمایی نیروی کار شغل اولی را جذب بنگاه خود کند، از یارانه ۳۰ درصدی برخوردار می‌شود. دولت به مدت یک سال ۳۰ درصد حداقل مزد سالانه را به کارفرما پرداخت می‌کند تا کارفرما در مناطق محروم و کم برخوردار نیروی کار جدید را استخدام کند.

به نظر می‌رسد یارانه دستمزد قرار نیست به صورت نقدی پرداخت شود بلکه احتمالا دولت حق بیمه یک سال نیروی تازه کار را بر عهده می‌گیرد و کارفرما می‌تواند یک سال برای نیروهای جوان و تازه کار خود بیمه پرداخت نکند.

 

بر این اساس می‌توان گفت یارانه دستمزد

۱- به کارفرمایان تعلق می‌گیرد و نه مردم

۲- این یارانه تنها در مناطق محروم و کم برخوردار پرداخت می‌شود.

۳- مبلغ یارانه دستمزد ۳۰ درصد حداقل حقوق سالانه است. (در سال ۱۴۰۱ معادل یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است)

۴- یارانه تنها در ازای اشتغال نیروهای جوان شغل اولی پرداخت می‌شود.

۵-  مدت زمان پرداخت یارانه دستمزد یک سال است.

شرط دریافت یارانه دستمزد

اگرچه یارانه دستمزد فقط به کارفرمایان پرداخت می‌شود، اما نیروی کاری که به استخدام در می‌آید باید مشخصات و شرایط خاصی داشته باشد. اما چه شرایطی؟

۱-متقاضیان اشتغال باید مدرک دیپلم و بالاتر داشته باشند.

۲- سن داوطلب اشتغال نباید بیشتر از ۳۷ سال باشد. تنها استثنا در این زمینه زنان سرپرست خانوار است که تا سن ۴۵ سال می‌توانند در بنگاه اقتصادی مشغنول به کار شوند و کارفرمای آنها می‌تواند مشمول یارانه دستمزد شود.

ثبت‌نام برای دریافت یارانه دستمزد آغاز شده است. بر اساس اطلاعات وزارت کار، متقاضیان دریافت یارانه دستمزد باید به سامانهpyd.mcls.gov.ir  وزارت کار مراجعه و ثبت‌نام کنند.

اگرچه در جزئیات این طرح عنوان نشده اما به نظر می‌رسد یارانه دستمزد دقیقا معادل حق بیمه‌ای است که کارفرمایان برای اشتغال کارگران خود باید به سازمان تامین اجتماعی بپردازند.

با اجرای این طرح، بنگاه تولیدی احتمالا از پرداخت مالیات معاف می‌شود و  پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی شاغلان تازه کار بر عهده دولت خواهد بود.

این نکته از این نظر نگران‌کننده است که دولت یکی از بزرگترین بدهکاران تامین اجتماعی است. به گفته رییس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران بدهی دولت به تامین اجتماعی ۴۵۰ هزار تومان است.

با این اقدام، قطعا میزان بدهی دولت به تامین اجتماعی بیشتر هم می‌شود و صندوق بازنشستگی تامین اجتماعی یک قدم دیگر به ورشکستگی نزدیک‌تر می‌شود.

از طرف دیگر این نگرانی وجود دارد که کارفرمایان برای پرداخت نکردن حق بیمه ماهانه بیش از یک میلیون تومانی، مدام از نیروهای تازه کار استفاده کنند و سر موعد یک سال، با نیروی کار خداحافظی کنند و نیروی جدیدی را جایگزین آن کنند یا اینکه نیروهای قبلی را تعدیل و نیروی تازه کار استخدام کنند.

درحالیکه طرح فروش آزمایشی نان با کارت بانکی در یک استان بزودی آغاز می شود که قیمت این محصول برای مصرف کننده تغییری نمی‌کند و یارانه نان به طور مستقیم به حساب نانوایان بر اساس میزان فروش پرداخت می‌شود و همه مردم از این یارانه برخوردار می شوند.

با توجه به اینکه نان قوت قالب بسیاری از مردم کشورمان است و قیمت این محصول برای بیشتر افراد مورد اهمیت است دولت ها نیز همواره نرخ این محصول را با حساسیت بالایی پیگیری می‌کنند و در بسیاری از سال‌ها نیز با وجود افزایش هزینه‌های تولید، قیمت نان افزایش نمی‌یابد.

در سال جاری نیز با وجود اینکه قیمت آرد صنف و صنعت در روزهای گذشته آزاد شد و پایه گندم مورد استفاده این بخش از 2700 تومان به 12 هزار تومان افزایش یافت؛ دولت اعلام کرد که قیمت این محصول حداقل تا پایان سال جاری افزایش نمی‌یابد اما یارانه نان به شکل دیگری پرداخت می‌شود.

بر اساس اعلام استانداری زنجان، تجهیز نانوایی‌ها به کارت‌خوان‌های هوشمند آغاز شده است و براساس این طرح هیچ تغییری در حجم و قیمت نان خریداری شده توسط مردم انجام نشده و تنها خرید توسط کارت‌های بانکی صورت می‌گیرد.

همچنین اعلام شد: با توجه به حجم گسترده تخلف در حوزه توزیع آرد، تصمیم بر این شده است که یارانه نان که قبلاً به گندم تعلق می‌گرفت، مستقیماً به نانوایان پرداخت شود؛ بر این اساس نانوایی‌های زنجان به کارت‌خوان‌های هوشمند متصل می‌شوند تا به ازای تعداد نان‌های فروخته شده یارانه نان به نانوا تعلق گیرد. 

 احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز در این ارتباط اظهار داشت: طی دو هفته ابتدایی امسال بیش از 250 درصد افزایش مصرف آرد در کشور وجود داشته است.

وی افزود: نارآمی های اخیر در منطقه اوراسیا موجب شد که قیمت های جهانی افزایش یابد و با توجه به کمبودهایی که در زمینه کالاهای اساسی در کشورها ایجاد شد باعث افزایش قیمت کالاهای اساسی شد به طوری که گندم تا 60 درصد، روغن تا حدود 80 درصد در بسیاری از کشورها افزایش قیمت یابد. 

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین

نظرسنجی

عملکرد دولت رئیسی در هشت ماه گذشته را چگونه ارزیابی می کنید؟