کدخبر: 60465 تاریخ انتشار

پیش‌بینی مهم از قیمت دلار در معاملات فردا

پیش بینی قیمت دلار در معاملات فردا شنبه برای فعالان اقتصادی اهمیت زیادی دارد و متاثر از دو متغیر کوتاه مدت و بنیادی است.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان؛ به نقل از تحریریه، پیش بینی قیمت دلار آمریکا در معاملات فردا شنبه 25 دی ماه 1400 برای فعالان اقتصادی ایرانی اهمیت زیادی دارد و متاثر از دو متغیر کوتاه مدت و بنیادی است که تغییراتی را در قیمت ارزهای خارجی رقم خواهد زد. 

سخنان سید باراهیم رئیسی مبنی بر افزایش 40 درصدی فروش نفت خام ایران و امکان استفاده از پول حاصل از صادرات پیامی مثبتی به بازار ارز کشور بود. ضمن اینکه رسانه های غربی نیز سیگنال های مثبتی از مذاکرات وین مخابره می کنند و اجماع نظر دارند که دو طرف به دنبال احیای برجام هستند. انتقاد علنی سخنگوی کاخ سفید از دونالد ترامپ برای خروج از برجام نشان می دهد که در بین نخبگان آمریکایی اجماع نظر بالایی وجود دارد که قائل به وضعیت بغرنج برای آمریکا و عدم در دسترس بودن گزینه های فشار برای مقابله با ایران هستند. برجام به تنهایی دست و پای ایران را در زنجیر کشیده بود و خروج آمریکا از آن باعث رها شدن ایران شد و وضعیت اقتصادی کشور پس از فشار حداکثری نشان می دهد که ابزار تحریم بیشتر هم وجود خارجی ندارد. 

ترکیب سیگنال های مثبت رئیسی به بازار ارز مبنی بر فروش نفت بیشتر و امکان استفاده از پول حاصل از صادرات، و پیام های همسو با احیای برجام از وین باعث شده است فشار بر قیمت دلار برای پایین آمدن بیشتر شود و در روزهای اخیر شاهد حضور بانک مرکزی در بازار برای جلوگیری از کاهش قیمت ارزهای خارجی بودیم. 

درباره نقش بانک مرکزی در گران سازی غیرواقعی دلار از دوران همتی تاکنون گمانه زنی های زیادی انجام شده است، اما می تواند دلیل آن اثرگذاری ترکیبی از لابی های گیرندگان دلار 4200 تومانی تا فولادسازان(خصوصی و خصولتی) باشد که با استفاده از گاز، سنگ آهن، برق و کارگر قریب به رایگان و دلار گران در حال پول پارو کردن هستند. دلیل هرچه که باشد شاهد تغییر ریل بانک مرکزی در دوران رئیسی نسبت به دوران روحانی نبوده ایم و در بر همان پاشنه مداخلات نوسان ساز در بازار ارزهای خارجی می چرخد. 

نتیجه اینکه در معاملات فردا شنبه بخش اقتصادی بازار همچنان فشار بر کاهش خواهد داشت و بخش سیاسی و لابی بازار و متغیرهای دولتی میل به افزایش قیمت ارزهای خارجی با مرکزیت دلار آمریکا دارند که انتظار می روند برآیند آنها به سمت کاهش اندک و با مقاومت زیاد به سمت پایین همراه باشد. 

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین