کدخبر: 50359 تاریخ انتشار

خبر جدید و مهم برای واردات کالاهای اساسی با ارز ۴۲۰۰ تومانی

سرپرست دفتر خدمات بازرگانی وزارت جهاد‌کشاورزی با تشریح آخرین وضعیت واردات کالاهای اساسی کشور اعلام کرد: اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای ۴ قلم کالا تا اطلاع ثانوی ادامه دارد و احتمال دارد، حتی قبل از پایان سال این ارز اصلاح شود.

خبر جدید و مهم برای واردات کالاهای اساسی با ارز ۴۲۰۰ تومانی
بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان؛ حسن عباسی‌معروفان، سرپرست دفتر خدمات بازرگانی وزارت جهاد‌کشاورزی، در پاسخ به اینکه آیا ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات نهاده‌های دامی برقرار است؟ گفت: اختصاص این ارز برای واردات نهاده‌های دامی، روغن، گندم و دارو همچنان و تا اطلاع ثانوی ادامه دارد.

سرپرست دفتر خدمات بازرگانی وزارت جهاد‌کشاورزی افزود: فعلا تصمیم جدیدی درباره حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته نشده و احتمال دارد، ادامه پیدا کند و یا قبل از پایان سال حذف شود، اما با توجه به اینکه دو فوریت بررسی لایحه اصلاح ارز ترجیحی در مجلس لغو شد، فعلا اختصاص ارز ادامه دارد.

وی در این‌باره که دولت اعلام کرده بود، اگر اختصاص ارز ادامه یابد، باید ۱۲ میلیارد دلار اعتبار به جای ۸ میلیارد دلار تخصیص یابد، گفت: رقم ۱۲میلیارد دلار را دولت برای آخر آبان گفته بود، اکنون هر‌ماه که اصلاح این ارز به تاخیر می‌افتد، ماهانه ۱/ ۱ میلیارد دلار به این رقم اضافه می‌شود.

معروفان در پاسخ به اینکه؛ دولت همه ارز ترجیحی تا پایان سال را در نیمه اول سال مصرف کرده، برای تامین تا پایان سال مشکلی ندارید؟ گفت: دولت قبلی تصویب کرده بود تا پایان آن دولت ۸ میلیارد دلار مصرف شود، برای اختصاص در دولت جدید باید لایحه جدیدی به تصویب برسد.

سرپرست دفتر خدمات بازرگانی وزارت جهاد‌کشاورزی درباره وضعیت نهاده‌های کشور هم گفت: از ابتدای سال ۱۱ میلیون و ۱۵۰ هزار تن نهاده در کشور از طریق سامانه بازارگاه توزیع شده که ۲/ ۶میلیون تن ذرت و بقیه کنجاله و جو است و اینها به اندازه نیاز بوده است.

معروفان در پاسخ به این پرسش که اگر این میزان واردات کافی بوده، چرا دامداران و مرغداران از کمبود نهاده گلایه دارند، گفت: تولید علوفه امسال به دلیل خشکسالی ۵/ ۴میلیون تن کاهش داشت، ضمن اینکه کاهش تولید گندم بر کاه و کلش که به‌عنوان خوراک دام استفاده می‌‌شد، تاثیر منفی گذاشته و همه اینها تقاضا برای نهاده‌های دامی را بیشتر کرده است.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین

نظرسنجی

نتیجه دربی 97 را پیش بینی کنید