کدخبر: 29819 تاریخ انتشار

زمان دقیق پرداخت پاداش خدمت بازنشستگان کشوری + جزئیات

زمان پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان کشوری طبق وعده جدید رئیس سازمان برنامه و بودجه ۱۲ مرداد ماه اعلام شده است.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، زمان پرداخت پاداش خدمت بازنشستگان  کشوری ۱۲ مرداد ماه اعلام شده است. دکتر نوبخت رئیس سازمان و بودجه که پیش از این وعده پرداخت معوقات مزدی بازنشستگان را در تیر ماه داده بود اعلام کرد: قبل از پایان عمر دولت دوازدهم و در نیمه اول مرداد ماه پاداش خدمت بازنشستگان کشوری پرداخت خواهد شد .

زمان پرداخت پاداش خدمت بازنشستگان کشوری

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور در خصوص پرداخت پایان خدمت بازنشستگان سال ۱۳۹۹ اعلام کرد هرساله پاداش پایان خدمت در شهریور و مهرماه پرداخت میشد، ولی امسال تا ۱۲ مرداد پرداخت خواهد شد.

«محمد باقر نوبخت» با اعلام پیامکی این خبر، نوشت: در خصوص رتبه بندی هم اعلام کرده‌اند که وقتی مجلس لایحه دولت را تغییر داده منابع لازم را هم خود مجلس شناسایی و تصویب کند دولت حتما اجرا خواهد کرد.

 

نحوه محاسبه پاداش پایان‌خدمت بازنشستگان

فردی که ۳۵ سال سابقه خدمت داشته باشد حقوق بازنشستگی وی براساس ۳۰ سال تعیین شده و به ازای ۵ سال اضافه ۵/۱۲ درصد به حقوق وی اضافه می‌شود
پاداش پایان خدمت کارکنان یک ماه پاداش به ازای هر سال خدمت خواهد بود و به سال‌های اضافه بر ۳۰ سال پاداشی تعلق نمی‌گیرد

طبق قانون مدیریت خدمات کشوری و تغییرات صورت گرفته در ماده ۱۰۷ این قانون، پیش‌بینی شده که به کارکنان مشمول این قانون به ازای هر سال خدمت یک ماه پاداش بدهند و سقف در نظر گرفته شده برای محاسبه و پرداخت پاداش ۳۰ سال است. این در حالی است که اگر کسانی بر اساس قانون تأمین اجتماعی در دستگاهی شاغل بوده و بازخرید و وجه بازخریدی خود را دریافت کرده‌اند، سنوات آن‌ها محاسبه می‌شود، اما پاداشی بابت مدت بازخریدی دریافت نمی‌کنند.

درباره چگونگی محاسبه پاداش پایان خدمت افرادی که سابقه کاری آن‌ها به بیش از ۳۰ سال می‌رسد، افزود:، اگر افراد سابقه بیش از ۳۰ سال هم داشته باشند، همچون قانون گذشته، پاداش آن‌ها براساس ۳۰ سال خدمت پرداخت می‌شود.


تفاوت دریافتی بازنشستگان با ۳۰ سال و بیش از ۳۰ سال سابقه اظهار داشت: در قانون استخدام کشوری، افزایش سنواتی سالانه حقوق وجود داشت، به طوری که اگر کارمندی بیش از ۳۰ سال سابقه داشت، ضریب سه، چهار و یا پنج درصدی افزایش سنواتی حقوقش به صورت دو برابر یعنی ۶، ۸ و ۱۰ درصد محاسبه می‌شد و این افزایش سنواتی در زمان محاسبه حقوق بازنشستگی عیناً در محاسبه میانگین حقوق دو سال آخر خدمت افراد منظور می‌شد، بنابراین حقوق این افراد افزایش می‌یافت. در قانون مدیریت خدمات کشوری این امتیاز به شکل دیگری منظور شده است، به طوری که به ازای هر یک سال سابقه خدمت بیشتر از ۳۰ سال، ۵/۲ درصد به حقوقی که به عنوان حقوق بازنشستگی‌شان محاسبه شده، افزوده می‌شود. ابراهیم‌زاده خاطرنشان کرد: به عنوان مثال اگر فردی ۳۵ سال سابقه خدمت داشته باشد، حقوق بازنشستگی وی بر اساس ۳۰ سال سابقه تعیین می‌شود، این در حالی است که پنج تا ۵/۲ درصد یعنی ۵/۱۲ درصد بابت پنج سال خدمت بیشتر به حقوق محاسبه شده وی اضافه می‌شود.

پاداش بازنشستگی پایان خدمت در سال ۹۹ چقدر است؟

 

مطابق مفاد جزء (۳) بند (الف) تبصره (۱۲) قانون بودجه سال ۹۹:

پاداش پایان خدمت موضوع قانون پرداخت پاداش پایان خدمت و بخشی از هزینه‌های ضروری کارکنان دولت مصوب ۱۳۷۵ و اصلاحات آن و پاداش‌های مشابه به مقامات، رؤسا و مدیران و کارکنان کلیه دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده (۲۹) قانون برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران و موضوع ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری و همچنین وزارت اطلاعات، نیرو‌های مسلح و سازمان انرژی اتمی حداکثر معادل هفت برابر حداقل حقوق و مزایای موضوع ماده (۷۶) قانون خدمات کشوری در ازای هر سال خدمت تا سقف سی سال که از لحاظ بازنشستگی و وظیفه ملاک محاسبه قرار می‌گیرد، خواهد بود:

۳۰× (۷×۱۷/۹۷۴/۵۰۰ریال)

با توجه به اینکه حداقل حقوق و مزایای مستمر در سال ۹۹ (۱۷/۹۷۴/۵۰۰) ریال تعیین گردیده است، لذا:

حداکثر پاداش پایان خدمت کارکنان دولت در سال (۹۹) با احتساب (۳۰) سال خدمت، از مبلغ حدودا (۳۷۷) میلیون تومان تجاوز نخواهد کرد.

مثال: چنانچه در حال حاضر کارمندی ۳۰ سال سابقه خدمت دولتی داشته باشد و آخرین حقوق و مزایای مستمر ایشان نیز، (۱۲) میلیون تومان باشد پاداش پایان خدمت وی برابرخواهد بود با (۳۶۰) میلیون تومان.

مستحضرید که حداقل در حال حاضر، احدی از کارمندان چنین مبلغی بابت پاداش پایان خدمت دریافت نمیکند.

ارسال نظر

پربیننده‌ترین