کدخبر: 28976 تاریخ انتشار

مالیات خانه‌های خالی به کجا رسید؟ | ماجرای لیستی که سازمان امور مالیاتی قبول نکرد

آخرین اظهار نظر وزیر راه و شهرسازی در مورد خانه‌های خالی حاکی از آن است که لیست این خانه‌ها برای سازمان امور مالیاتی ارسال شده است اما این سازمان نحوه ارائه لیست را نمی‌پسندد. این درحالی است سازمان امور مالیاتی موظف است طبق قانون از مرداد ۱۴۰۰ از این خانه‌های خالی مالیات اخذ کند.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، در حالی که این روزها اما و اگرهای زیادی درباره اخذ مالیات از خانه های خالی شکل گرفته است و برخی عنوان می کنند که از ابتدا و حداقل در این دولت قرار نبود که مالیات خانه های خالی اخذ شود، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی توپ را به زمین سازمان امور مالیاتی کشور انداخته و اعلام کرده است که سازمان امور مالیاتی لیست ارائه شده برای خانه‌های خالی را نپسندیده است!

اسلامی که بارها از شناسایی یک میلیون و و ۳۰۰ هزار خانه خالی از طریق سامانه املاک و اسکان خبر داده بود، حالا در پاسخ به منتقدانی که اجرای این طرح را شکست خورده عنوان می کنند، می‌گوید: سازمان امور مالیاتی موظف است طبق قانون از مرداد ۱۴۰۰ از این خانه‌های خالی مالیات اخذ کند و وزارت راه و شهرسازی، لیست خانه‌های خالی را به سازمان امور مالیاتی ارسال کرده؛ اما این سازمان نحوه ارائه لیست را نمی‌پسندد.

فاز خود اظهاری ثبت املاک مسکونی در سامانه جامع املاک و اسکان بر اساس اصلاحیه ماده ۶۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم موسوم به قانون مالیات بر خانه‌های خالی، اصلاح شده در دی ماه ۱۳۹۹ در حال اجراست. قرار بود این فرایند که از ۱۹ فروردین امسال آغاز شده است طیق قانون در مدت ۲ ماه به پایان می رسید، اما استقبال نکردن خانوارها از ثبت اطلاعات ملکی خود موجب شد که با مصوبه ستاد کرونا، فرایند ثبت اطلاعات تا پایان شهریور ماه تمدید شود. در میان خود وزیر راه نیز مدتی قبل و پس از پایان وقت مقرر اولیه، اعلام کرد که تنها یک خانه دارد و هنوز وقت نکرده است که آن را در سامانه ثبت کند!

 

 

در این میان به نظر می رسد، خانوارهای ایرانی  بیشتر از آنکه وقت ثبت اطلاعات خود را روی این سامانه نداشته باشند، از درج اطلاعات خود گریزانند. در این میان تهدیدهایی مانند قطع یارانه نیز نتوانست آنها را قانع کند که در موعد مقررر اقدام به ثبت اطلاعات ملکی و مسکونی خود کنند و حالا باید دید که تا پایان شهریور ماه چه اتفاقی در این باره خواهد افتاد؟

برخی کارشناسان نیز معتقدند که عزم دولت دوازدهم برای اجرای این قانون جدی نیست. همچنین برخی دیگر از کارشناسان معتقدند که در شرایطی که بر تعداد واحدهای مسکونی در کشور، آنچنان که باید و شاید افزوده نشده است و کمبود آن احساس می شود؛ مبلغ رهن و اجاره در کشور آنچنان بالاست  که صاحبان واحدهای مسکونی ترجیح می دهند آن را اجاره دهند. بنابراین تعداد واحدهای خالی آن قدر نیست که در مورد آن تبلیغ می شود.

سازمان امور مالیاتی چه می‌گوید؟ 

  ۲۲ خرداد امسال و درحالی که وزیر راه از ارائه لیست یک میلیون و ۳۰۰ هزار خانه خالی به سازمان امورمالیاتی خبر برای صدور برگه های مالیات خبر می داد، محمود علیزاده معاون فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی درباره صدور برگه‌های مالیاتی برای مالکان این واحدهای خالی از سکنه اظهار کرد: خروجی سامانه اسکان، تا کنون واحد مسکونی خالی از سکنه نبوده؛ چون الصاق مذکور صورت نگرفته و خروجی‌ای که دقیقاً مشخص کند کدام واحد مسکونی خالی از سکنه است، از این سامانه تا کنون به دست نیامده است.

وی در گفت و گو با رسانه ها، یادآور شد: احتمالاً محتوای سامانه اسکان تا کنون بدین شکل تکمیل نبوده که بتواند چنین اطلاعاتی را به ما بدهد؛ به موجب قانون ما صرفاً می‌توانیم به واحدهایی که از طریق سامانه املاک و اسکان، بر خالی بودن صحه گذاشته شود را ملاک قرار دهیم؛ نمی‌توانیم خودمان غیر از خروجی سامانه، اقدام دیگری انجام دهیم.

به گفته علیزاده، همان خروجی سامانه اسکان را ملاک اعمال مالیات قرار می گیرد :« اگر واحد مسکونی ای که از طریق سامانه اعلام شود، خالی از سکنه باشد، مشمول تعیین مالیات مربوطه خواهد شد. مگر اینکه مالک آن نسبت به این موضوع اعتراض کند که این واحد خالی از سکنه نبوده است.»

وی در مورد اینکه از طرف معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، لیستی از سوی واحدهای خالی موجود در سامانه اسکان به سازمان امور مالیاتی ارائه شده یا خیر؟ گفت: تا کنون خروجی‌ای نداشته؛ چون هنوز مردم می‌توانند به سامانه املاک و اسکان مراجعه کنند و در سامانه مذکور، اطلاعات خود را ثبت کنند.

زمان اجرای قانون

وزیر راه در جدیدترین اظهار نظر خود در باره مالیات خانه های خالی در برنامه «تیتر امشب»، با بیان این‌که هدف از ایجاد سامانه ملی اسکان و املاک شناسایی نیاز واقعی مسکن و تعداد واحدهای خالی است، اظهار کرد: تا امروز حدود ۳ میلیون خانوار در این سامانه اطلاعات سکونتی خود را ثبت کرده‌اند که به دلیل عدم ثبت اطلاعات از سوی بخش عمده‌ای از مردم، زمان ثبت‌نام تمدید شده است.

اسلامی افزود:  با ثبت اطلاعات سکونتی مسکن را از کالای سرمایه‌ای به کالای مصرفی تبدیل می‌کنیم، افزود: همچنین با این کار قیمت واقعی مسکن در بازار مشخص شده و ضمن جلوگیری از حضور دلالان و سوداگران از ایجاد التهاب در بازار مسکن جلوگیری به عمل می‌آید.

وی مجددا از شناسایی یک میلیون و ۳۰۰ هزار خانه خالی از طریق سامانه ملی املاک و اسکان خبر داد و گفت: سازمان امور مالیاتی موظف است طبق قانون از مرداد ۱۴۰۰ از این خانه‌های خالی مالیات اخذ کند. لیست خانه‌های خالی به سازمان امور مالیاتی ارسال شده، اما این سازمان نحوه ارائه لیست را نمی‌پسندد. تلاش می‌کنیم با همکاری سایر دستگاه‌ها بتوانیم نحوه موردپسند لیست سازمان امور مالیاتی را ارائه کنیم.

ارسال نظر

پربیننده‌ترین
  • وزیر امور خارجه آمریکا مدعی نقش حیاتی پاکستان در پیشبرد صلح افغانستان شد و از اسلام آباد خواست تا از نفوذ خود بر…