کدخبر: 24225 تاریخ انتشار

گذر همه نرخ سودها به بالای ۲۲ درصد!

روز ۱۸ خرداد ۱۴۰۰ پس چندین روز میزان معاملات اوراق بدهی از مرز ۲۰۰ میلیاردتومان گذر کرد.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، روز 18 خرداد حجم معاملات خرد اوراق بدهی دولتی در بازار ثانویه با حدود ۳۷ درصد افزایش به ۲۲۲ میلیارد تومان رسید. این معاملات روی ۳۶ نماد اخزا و ۵ نماد اراد انجام شد. 

حجم معاملات عمده نیز در بازار ثانویه به ۳۳ میلیارد تومان رسید. روز گذشته بانک مرکزی میانگین نرخ سود بازار بین بانکی در هفته گذشته را ۱۸.۴۹ درصد اعلام کرد. اطلاعیه بانک مرکزی در خصوص اجرای عملیات بازار باز نشان میدهد که بانک مرکزی از طریق جذب نقدینگی در قالب عملیات ریپوی معکوس تلاش میکند از کاهش بیشتر نرخ سود در بازار بین بانکی جلوگیری کند. اما نکته قابل توجه این است که علی رغم کاهش نرخ سود در بازار بین بانکی همچنان نرخهای سود در بازار بدهی – حتی در سررسیدهای بسیار کوتاه مدت – بالاتر از ۲۲ درصد است.

بررسی منحنی بازده استخراج شده از ۳۶ نماد اخزا نشان میدهد که نرخهای بازده نسبت به روز در سررسیدهای میان مدت کاهشی بود. نرخ اوراق با سررسیدهای یک سال در سطح ۲۱.۹۹ درصد باثبات بود. نرخ بازده اوراق با سررسید دو و سه سال با یک دهم درصد کاهش به ترتیت به ۲۲.۴ و ۲۲.۸۶ درصد رسید. نرخ بازده اتی در سال دوم نیز با ۲ دهم درصد کاهش به ۲۲.۸ درصد رسید.

 

منحنی بازدهی اوراق بدهی دولتی چیست؟

دیروز منحنی نرخ بازدهی اوراق آتی نسبت به دیروز نوساناتی داشت. با بررسی منحنی دیروز آشکار می‌شود که  نرخ بازده آتی در سررسید ۴۰۰ روزبه ۲۲.۱ درصد، در سررسیده ۶۰۰ روزه ۲۳درصد و در سررسید ۸۰۰ روزه ۲۳.۴درصد رسیده است.

 

نرخ بازده نقدی و آتی

در بازار اوراق بدهی دولتی، نرخ‌های بازده اوراق در سررسیدهای زمانی مختلف از طریق عرضه و تقاضا کشف می‌شود. نرخ کشف‌شده بر اساس این سازوکار متوسط بازده نقدی نگهداری اوراق تا سررسید را نشان می‌دهد. همچنین از تفاوت نرخ‌های بازده نقدی در سررسیدهای مختلف، می‌توان برای استخراج بازده آتی مورد انتظار سرمایه‌گذاران استفاده کرد.

 

 

ارسال نظر

پربیننده‌ترین