کدخبر: 23605 تاریخ انتشار

نقل و انتقال خودرو بدون نیاز به دفترخانه نهایی می شود؟ + جزئیات

آیا طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران برای نقل و انتقال خودرو نیاز به دفترخانه هست یا خیر؟ قوانین برای این کار مشخص است.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، بر اساس رای دیوان عدالت اداری نیازی به مراجعه به دفتر اسناد رسمی برای نقل و انتقال خودرو نیست.

رای دیوان عدالت اداری می گوید اگر می خواهید خرید و فروش خودرو و معامله آن را صبت کنید نیازی به ثبت در دفترخانه نیست.

انجام تعویض پلاک و دریافت سند سبز، خود برای نقل و انتقال خودرو کافی است.

این سند سبز یعنی مالکیت خودرو و هیچ کس نمی تواند از آن ایراد قانونی بگیرد.

به گزارش صدا و سیما ، رای دیوان عدالت اداری  در این باره به شرح زیر است:

“مطابق قانون اصلاح ماده 22 قانون جمهوری اسلامی ایران مصوب سال 1388، مسئولیت صدور گواهینامه رانندگی، اسناد مالکیت و پلاک خودرو در قلمرو جمهوری اسلامی ایران بر عهده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران است.

بنابراین  انتقال مالکیت خودرو در دفترخانه مغایر با قوانین یاد شده است .”

ثبت نکردن معامله خودرو در دفترخانه هیچ گونه مشکل قانونی ایجاد نمی کند.

نقل و انتقال خودرو بدون نیاز به دفترخانه

نقل و انتقال خودرو بدون نیاز به دفترخانه نهایی می شود؟

سردرگمی و هزینه مالی خریداران و فروشندگان خودرو 

همیشه سؤالی که در بین مالکان خودرو و خریداران خودرو به وجود می‌آید این است که:

“چرا باید دو هزینه برای فروش خودرو هم به پلیس و هم به دفاتر حقوقی اسناد پرداخت شود؟”

این کار باعث سردرگمی هر دو طرف خریدار و فروشنده می‌ شود.

بر اساس رای دیوان عدالت اداری که در بالا آمد، سند مالکیت خودرو همان برگ سبزی است که در هنگام تعویض پلاک صادر می شود.

ارسال نظر

پربیننده‌ترین