کدخبر: 23512 تاریخ انتشار

اعلام حجم یارانه های نقدی/ کمترین یارانه به کدام گروه می رسد؟

مجموع یارانه های نقدی در سال ۹۹ برابر با ۱۰۸ هزار و ۴۴۰ میلیارد تومان بود. این رقم در کنار وام ۲۸ هزار و ۲۱۲ میلیارد تومانی کرونا در سال گذشته مجموع کمکهای نقدی دولت در سال گذشته بوده است.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، حمید پورمحمدی معاون سازمان برنامه و بودجه در نشست خبری خود در مورد پرداخت یارانه‌ها گفت: سال گذشته جمعا ۱۰۸ هزار و ۴۴۰ میلیارد تومان یارانه نقدی پرداخت شد. درتشریح قسمتهای مختلف یارانه های نقدی در ایران مشخص شد کمترین سهم یارانه به معلولان تعلق داشته است.

درنشستی که معاون امور اقتصادی و هماهنگی برنامه بودجه سازمان برنامه داشت  به موضوعات مهمی در مورد اقتصاد کلان کشور در سال ۱۴۰۰ اشاره شد. وی در یکی از مهمترین موضوعات، دسته بندی یارانه های نقدی درسال ۱۳۹۹ را به تفکیک اجزا و بخش های مهم به تصویر کشید. طبق این گزارش، بیشترین سهم را در این میان یارانه نقدی سرپرستان خانوار داشته است.

سهم ۴۰ درصدی یارانه نقدی سرپرستان خانوار

در سال ۹۹ مجموعا ۴۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان از سوی دولت به حساب ۲۰ میلیون و ۱۸۶ هزار سرپرست خانوار واریز شد که با احتساب خانوارهای ۴ نفره به طور متوسط نفری ۴۵ هزار تومان محاسبه می شود.

در این سال ۳۲ هزار میلیارد تومان نیز به خانوارهای مشمول برای دریافت یارانه معیشتی تعلق گرفت. طبق آخرین برآوردها تعداد این خانوار ها برابر با ۱۹ میلیون و ۶۶۹ هزار و ۴۱۳ نفر بوده است.

۴۷۰ هزار تومان سرانه افزایش مستمری مددجویان در هرماه

در ادامه به گفته پورمحمدی، ۱۵ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان در افزایش مستمری مددجویان و ۱۵ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان نیز در اقشار آسیب پذیر در سال ۹۹ هزینه شده است.

تعداد مددجویان در کشور از سال ۹۳ تاکنون روندی افزایشی داشته و متوسط رشد آن ۴.۵ درصد بوده است. بنابراین اگر این رشد تا سال ۹۹ نیز ادامه پیدا کرده باشد تعداد مددجویان برابر با ۲ میلیون و ۷۵۱ هزار نفر خواهد بود.

دراین صورت محاسبات نشان میدهد به حساب هرکدام از مددجویان تحت پوشش، ماهانه ۴۷۵ هزار تومان در سال ۹۹ واریز شده است.

از آن طرف کمترین سهم یارانه نقدی را در بین عناوین مختلف، شاخه معلولان داشته و برابر با ۰.۰۹ درصد از کل یارانه های نقدی بوده است. مقیاس ریالی این بخش نیز معادل با ۱۰۰ میلیارد تومان بوده است. در کنار یارانه های نقدی دولت مبلغی نیز در این سال تحت عنوان وام کرونایی به مردم پرداخت شد.

یارانه کرونا در سال ۹۹

در گزارش پورمحمدی از وضعیت یارانه ها در سال ۹۹ به وام کرونا نیز اشاره شد. وی در مورد پرداخت وام یک میلیون تومانی به خانوارها گفت: سال ۹۹، ۲۸ هزار و ۲۱۲ میلیارد تومان طی دو مرحله وام یک میلیون تومانی به جامعه هدف پرداخت شد و در مجموع ۶۶ درصد خانواده‌های هدف وام را دریافت کردند. 

 مقایسه کل مبلغ یارانه نقدی سال ۹۹ (۱۰۸ هزار و ۴۴۰ میلیارد تومان) با دیگر اجزای بودجه در این سال نشان از اختلاف یارانه نقدی با اجزای مهم در بخش های دیگر داشته است. در سال گذشته به گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه درآمد نفتی دولت برابر با ۱۰ هزار میلیارد تومان (معادل با ۱.۲ میلیارد دلار) بوده که کمترین درآمد نفتی دولت در سالهای اخیر به حساب می آید.

بودجه عمرانی کشور نیز در این سال ۶۷ هزار میلیارد تومان رقم خورده که ۶۲ درصد از یارانه نقدی در این سال بوده است. در بخش دستمزد و حقوق نیز بودجه مصرف شده در این سال ۲۴۱ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بوده که اعتبارات یارانه ای ۴۴ درصد این بخش است. یعنی دولت به اندازه ۴۴ درصد اعتبارات حقوق و دستمزد در سال ۹۹ یارانه نقدی در قالب های متفاوت داده است.

ارسال نظر

پربیننده‌ترین