چرا ربع سکه ارزان شد؟

قیمت سکه در حالی روز سه شنبه گران شد که خبر عرضه ربع سکه در بورس کالا، قیمت این سکه را ۲۰۰ هزار تومان کاهش داد.

چرا ربع سکه ارزان شد؟
بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، قیمت طلا و سکه دیروز بر خلاف انتظارات معامله‌گران بازار، روند افزایشی داشت و سیگنال فروش ۵۰۰ هزار قطعه سکه از سوی نهاد پولی کشور، فقط ۲۰۰ هزار تومان ربع‌سکه را ارزان کرد.

روز گذشته خبر عرضه ۵۰۰ هزار قطعه ربع سکه از سوی نهاد پولی کشور مطرح شد. این سکه‌ها روز شنبه ۲۴ دی در بورس کالا عرضه می‌شوند و خریداران تا ۵ روز فرصت دارند برای دریافت فیزیکی این قطعات به خزانه بانک‌های عامل مراجعه کنند.

متعاقب این خبر، برخی کانال‌های اطلاع‌رسانی شب گذشته عنوان کردند که سکه امامی تا محدوده ۲۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان پایین می‌آید و معتقد بودند این سیگنال می‌تواند زمینه‌ساز فشار فروش در ابتدای روز سه‌شنبه باشد.

اما امروز قیمت سکه به محدوده ۲۱ میلیون تومانی برگشت و این در حالی بود که قیمت دلار و انس‌جهانی طلا به عنوان بازیگران اصلی و تعیین‌کننده قیمت دلار در همان محدوده‌های قیمتی روز گذشته باقی ماندند.

رونق در معاملات پشت‌ خطی سکه

معاملات پشت‌خطی دیشب فعال‌تر بود و برخی فعالان به جهت سیگنال فروش ربع سکه در بورس کالا نگران کاهش قیمت بودند و اقدام به فروش کردند.

هرچند سیگنال‌های بازارساز فعلا بر بازار‌های سرمایه بی‌اثر است، اما به نظر می‌رسد سود بانک مرکزی از فروش سکه‌ها و جلوگیری از افزایش شارپی قیمت‌ها کمترین دستاورد نهاد پولی کشور باشد.

سه‌شنبه ۲۰ دی ۱۴۰۱ سکه امامی، با ۱۵۲ هزار تومان افزایش نسبت به دیروز، با قیمت ۲۱ میلیون و ۴۷ هزار تومان معامله شد. سکه بهار آزادی ۱۵۰ هزار تومان نسبت به دیروز گران‌تر شد و به قیمت ۱۹ میلیون و ۹۴۵ هزار تومان رسید.

نیم سکه ۵۰ هزار تومان گران شد و با قیمت ۱۲ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان معامله شد. ربع سکه امروز ۲۰۰ هزار تومان ارزان شد و سکه گرمی نیز مانند ۲ روز گذشته با همان قیمت ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی مبادله شد.

امروز روند حباب سکه نیز مانند قیمت آن بود و فقط ربع سکه ۲۰۰ هزار تومان کاهش حباب داشت و حباب سایر قطعات سکه بین ۵۰ تا ۱۵۰ هزار تومان افزایشی بود.

سه شنبه روند قیمت طلا بر خلاف سکه کاهش داشت. هر مثقال طلا که ابتدای هفته جاری به کانال ۸ میلیون تومانی صعود کرده بود امروز ۱۵ هزار تومان ارزان شد. این مقدار طلا با قیمت ۸ میلیون و ۱۴۶ هزار تومان در بازار معامله می‌شود.

هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز نزدیک به ۵ هزارتومان ارزان‌تر از دیروز شد و به قیمت یک میلیون و ۸۷۹ هزار تومان رسید.

طلای دست دوم امروز یک میلیون و ۸۵۵ هزار تومان شد و ۲۴ هزار تومان با طلای نو اختلاف قیمت دارد.

سکه دنباله‌رو دلار است

عبداله مشکانی کارشناس بازار‌های مالی با اشاره به مسائل سیاسی حاکم بر اقتصاد کشور به تجارت‌نیوز گفت: «اگر شرایط مذکور ادامه داشته باشد، قیمت‌ها در بازار طلا و سکه می‌تواند اعداد بالاتری را ببیند تا نهایتا اثر نقدینگی در بازار خنثی شود.»

او ضمن تاکید بر افزایش ۷۰ درصدی نقدینگی در دو سال گذشته خاطر‌نشان کرد: «به دلیل نداشتن رشد اقتصادی، اثر نقدینگی روی تورم تخلیه شده و اولین حوزه‌های تاثیرگذار نیز دلار، طلا و سکه است.»

مشکانی با بیان اینکه قیمت طلا و سکه پیرو دلار است گفت: «در فرمول قیمت‌گذاری طلا اولین فاکتور نرخ طلای جهانی و دومین فاکتور نرخ دلار داخلی است. سکه اکنون در حال پیشخور کردن نرخ‌های دلار ASD است.»

او تاکید کرد: «در حال حاضر سکه با دلار حدود ۴۵ هزار تومان معامله می‌شود. اگر اثر تورم به طور کامل در بازار تخلیه شود، طبیعتا کسانی که با این نرخ در حال خرید هستند، آسیب خواهند دید. مگر اینکه دلار با اعداد بالاتر از نرخ فعلی مواجه شود.»

ت ت
کدخبر: 132691 تاریخ انتشار
در رسانه های دیگر بخوانید
ارسال نظر

پربیننده‌ترین
دیگر رسانه ها