قوانین کار دانشجویی در کانادا

میانگین هزینه تحصیل در کانادا نسبت به سایر کشورهای پیشرفته مناسب‌تر است؛ اما همچنان مخارج زندگی برای دانشجویان بالا است. بنابراین بسیاری از آن‌ها برای رفع نیازهای خود و آشنایی با بازار کار و صنعت کشور تمایل به کارکردن‌ دارند.

قوانین کار دانشجویی در کانادا
بیشتر بخوانید:

میانگین هزینه تحصیل در کانادا نسبت به سایر کشورهای پیشرفته مناسب‌تر است؛ اما همچنان مخارج زندگی برای دانشجویان بالا است. بنابراین بسیاری از آن‌ها برای رفع نیازهای خود و آشنایی با بازار کار و صنعت کشور تمایل به کارکردن‌ دارند. در چنین شرایطی باید قوانین کار دانشجویی در کانادا با ویزای تحصیلی را بشناسید.

 

آیا امکان کار دانشجویی در کانادا وجود دارد؟

تحصیل در کانادا مساوی با قرارگرفتن در سطح آموزش جهانی است. اگر به فکر کسب درآمد و تجربه‌های کاری ارزشمند همزمان با تحصیل هستید، باز هم کانادا مقصدی کم‌نظیر است. اگرچه ویزای تحصیلی نوعی اقامت موقت است؛ اما قوانین کانادا به دانشجویان بین المللی اجازه می‌دهد، بدون نیاز به ویزای کار، شغلی برعهده بگیرند.

بنابراین اگر قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا دارید باید دربارۀ هزینه‌ها و درآمد دانشجویان بیشتر بدانید. پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات کلی به لینک https://www.canapply.ir/education-immigration-to-canada مراجعه کنید.

 به طور میانگین شهریه دانشگاه‌های کانادا در مقطع کارشناسی حدود 32000 دلار کانادا است. این هزینه می‌تواند بیشتر یا کمتر باشد. هزینه تمکن مالی برای یک سال زندگی در کانادا 10000 دلار برای متقاضی، 4000 دلار برای یک همراه و 3000 دلار برای بیش از یک همراه، به ازای هر فرد، است.

قوانین کار دانشجویی در کانادا

پیش از مهاجرت به کانادا باید قوانین و مقررات کار حین تحصیل را بدانید. مثلا تمام دانشجویان بین الملل مجاز هستند 20ساعت در هفته، درون محوطۀ دانشگاهی یا خارج از آن، کار کنند. همچنین در دوران تعطیلات بین ترم امکان کار تمام‌وقت دارند.

علاوه بر این زمانی که از مرخصی تحصیلی مجاز استفاده می‌کنید، یا دانشگاه‌‍‌تان را تغییر می‌دهید، نمی‌توانید خارج از دانشگاه کار کنید. تنها هنگامی مجاز به کار هستید که مشغول به تحصیل باشید.

به‌طور خلاصه طبق قوانین ادارۀ مهاجرت کانادا دانشجوی بین المللی متقاضی کار باید با مجوز تحصیلی معتبر، در یکی از دوره‌های تمام‌وقت موسسه‌های آموزشی تعیین‌شده کانادا (DLI) تحصیل کند. به‌علاوه ضروری است شمارۀ بیمه اجتماعی یا SIN معتبر گرفته باشد.

درآمد کار دانشجویی در کانادا

دانشجویان دانشگاه‌های کانادا می‌توانند به‌صورت پاره‌وقت کار کنند و وظیفۀ تامین بخشی از مخارج زندگی را برعهده بگیرند. همسر یا شریک زندگی دانشجو هم که به‌وسیلۀ ویزای تحصیلی دانشجو را همراهی می‌کند، می‌تواند مجوز کار بگیرد. در ادامه دربارۀ جزئیات درآمدی دانشجویان بیشتر توضیح می‌دهیم.

روش پیدا کردن کار دانشجویی در کانادا

کارفرماهای کانادا معمولا از دانشجو مدارکی می‌خواهند و برای شروع باید مراحلی را پشت سر بگذارید.

مرحله یک: دریافت شماره بیمه اجتماعی (SIN)

متقاضی کار دانشجویی باید کد بیمۀ 9رقمی داشته باشد. می‌توانید بدون پرداخت هزینه برای این کد درخواست آنلاین بفرستید. توجه کنید که شماره بیمه جز اسناد هویتی شما است و باید از آن محافظت کنید.

هنگام درخواست شمارۀ بیمه اجتماعی نیاز به چندین مدرک دارید:

  • کپی مجوز تحصیل صادرشده توسط اداره مهاجرت کانادا، همراه با نامۀ «تأیید کار در خارج از دانشگاه»
  • کپی پاسپورت
  • کپی از مدرک نشانی

مرحله دو: افتتاح حساب بانکی

یکی از مراحل کار دانشجویی افتتاح حساب بانکی کانادایی است. احتمالا هنگام ورود به کانادا برای نگهداری و دسترسی به پول‌های خود حساب بانکی باز کرده‌اید.

خوشبختانه تعدادی از بانک‌های کانادا حساب‌های بانکی ویژۀ دانشجویی دارند. حساب‌هایی بدون هزینه یا با هزینۀ کم ماهانه و بدون دریافت هزینۀ تراکنش و نقل و انتقالات. فهرست زیر نام چند بانک در کانادا برای دانشجویان بین المللی را نشان می‌دهد:

  • Scotiabank
  • Tangerine
  • CIBS
  • Bank of Montreal
  • Royal Bank of Canada

مرحله سوم: نوشتن رزومه

رزومه فایلی است که تحصیلات، مهارت‌ها، سوابق کاری، فعالیت‌های داوطلبانه و تمایل به یادگیری و رشد شما را نشان می‌دهد. حتی اگر سابقۀ شغلی ندارید هم رزومه آماده کنید. اضافه‌کردن توصیه‌نامه از کارفرمای قبلی هم می‌تواند مفید باشد.

مرحله چهار: جست‌وجو در مشاغل آنلاین و حضوری

برای مشاغل پاره‌وقت و آزاد می‌توانید از سایت‌های کاریابی آنلاین، مانند Workopolis و Indeed استفاده کنید. علاوه‌براین درخواست‌های شغلی را در رسانه‌های اجتماعی کالج یا دانشگاه‌تان رصد کنید. اگر نمی‌خواهید از محل تحصیل‌تان فاصله بگیرید، از کافی‌شاپ یا فروشگاه‌های محل زندگی‌ و دوستان خود پرس‌‍وجو کنید.

دانشجو 2

مرحله پنجم: کارآموزی

اگر برنامۀ تحصیلی دلخواه‌تان شما را ملزم به گذراندن دوره کارآموزی کند، باید مجوز کار co-op بگیرید. پس از دریافت مجوز تحصیلی می‌توانید برای این مجوز هم اقدام کنید.

بهترین کارهای دانشجویی در کانادا

بیشتر دانشجویان به دلیل آسان‌بودن کار درون دانشگاه حین تحصیل این مشاغل را انتخاب می‌کنند. شغل‌های دانشگاهی تاثیر خوبی در رزومۀ شما دارند؛ به‌ویژه به‌عنوان دستیار پژوهشی یا معلم خصوصی. در مواردی نرخ دستمزد این شغل‌ها از کارهای بیرون دانشگاه بالاتر هم هست.

کار دانشجویی چقدر از هزینه ها را پوشش میدهد؟

در جدول زیر میزان درآمد یک ساعت کار را برای چند شغل دانشجویی می‌بینید:

مشاغل داخل دانشگاه

مشاغل خارج از دانشگاه

عنوان شغل

میزان درآمد برحسب دلار کانادا در ساعت

عنوان شغل

میزان درآمد برحسب دلار کانادا در ساعت

دستیار تحقیقاتی

22.77

رانندۀ اوبر

20.50

سرپرست کتابخانه

19.74

پیشکار هتل یا رستوران

14 تا 14.20

دستیار شبکه‌های اجتماعی

19

بازاریاب تلفنی یا نیروی مرکز تماس

16 تا 23.08

دستیار بخش اداری

23.72

باریستا یا بارتندر

14 تا 15

کارگر کافه‌ تریا

18.73

معلم خصوصی

20

ناظر درس دانشجویی (معلم خصوصی)

25

پرستار بچه

15 تا 16.50

پذیرایی مراسم

22.50

رانندۀ پیک

22

 

تمام دانشجویان بین المللی ملزم هستند؛ به‌ازای درآمدی که از کار حین تحصیل در کانادا به دست می‌آورند سالانه مالیات بر درآمد بپردازند.

دانشجو 3

کلام آخر

تصور کار دانشجویی در کانادا جذاب و فریبنده است. اما فراموش نکنید به‌عنوان دانشجو مهاجرت کرده‌اید. بنابراین اولویت اصلی باید تحصیل، انجام تکالیف و پروژه‌ها و شرکت در امتحانات باشد. باوجوداین دانشجو باید نسبت به محدودۀ حقوق قانونی تعیین‌شده توسط دولت یا استان محل زندگی‌اش، آگاه باشد. زیرا دستمزد دانشجویان مشابه سایر کارگران در کانادا است.

دولت کانادا و دانشگاه‌های آن کمک‌هزینه، پاداش و بورس‌های تحصیلی فراوانی هم دارد؛ که برخی شامل شهریه کامل برنامۀ تحصیلی مورد نظرتان و هزینه‌های زندگی دانشجو می‌شود. بد نیست کمی در این‌باره بیشتر تحقیق کنید. مخصوصا اگر معدل لازم برای بورسیه تحصیلی کانادا را کسب کرده‌اید.

امروز مهم‌ترین نکات قوانین کار دانشجویی در کانادا را توضیح دادیم. اما این فرایند با چالش‌ها و پیچیدگی‌های زیادی همراه است. حضور مشاور مهاجرتی باتجربه پیمودن راه را برای‌تان آسان و موفقیت را تضمین‌شده می‌کند. بنابراین همین حالا با تکمیل فرم درخواست مشاوره رایگان کن اپلای با مشاوران ما ارتباط بگیرید.

ت ت
کدخبر: 122229 تاریخ انتشار
در رسانه های دیگر بخوانید
ارسال نظر

نظرسنجی

بازی ایران و آمریکا رو پیش بینی کنید
پربیننده‌ترین
دیگر رسانه ها