دلیل افزایش قیمت دلار در بازار شبانه چه بود؟

قیمت دلار در معاملات نقدی روز گذشته افزایشی شد.افزایش قیمت دلار در بازار دو سه روز گذشته در حالی است که بانک مرکزی با برنامه های جدید خود از جمله افزایش شعب فروش دلار توافقی ، عرضه ارز در سامانه برخط بازار متشکل و... به دنبال کنترل نرخ ارز بوده است.

دلیل افزایش قیمت دلار در بازار شبانه چه بود؟
بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان،  گفته می‌شود قیمت دلار در معاملات پشت خطی دیشب به مسیر صعودی روز گذشته ادامه داده است. همین امر موجب شده عده‌ای از معامله گران روند حرکتی قیمت دلار در بازار ارز امروز را صعودی پیش بینی کنند.  

قیمت دلار در معاملات نقدی روز گذشته پیشروی کرد. افزایش قیمت دلار در بازار دو سه روز گذشته در حالی است که بانک مرکزی با برنامه‌های جدید خود از جمله افزایش شعب فروش دلار توافقی، عرضه ارز در سامانه برخط بازار متشکل و... به دنبال کنترل نرخ ارز بوده است.

سیگنال صالح آبادی به بازار دلار  

صالح آبادی، رئیس کل بانک مرکزی روز گذشته گفت: افرادی که نگران نوسان در بازار ارز هستند و به این دلیل خرید ارز انجام می‌دهند، باید بدانند که از روز‌های آینده ابزار جدید را در این حوزه معرفی می‌کنیم. خریداران در سررسید‌های مشخصی می‌توانند اوراق را به بانک مرکزی بفروشند. جزئیات این ابزار جدید طی امروز یا فردا منتشر می‌شود.

کاهش امید بازار دلار نسبت به برجام / انتظارات تورمی در بازار ارز  

معامله گران معتقدند پس از میان رفتن سیگنال‌های مثبت نسبت به گفتگو‌های هسته‌ای وین در یک ماه اخیر، چشم‌انداز بهبود روابط تجارت خارجی کشور جای خود را به انتظارات تورمی داد.

اثر نا آرامی‌های اخیر در بازار دلار  

از طرفی هم نا آرامی‌های اخیر در برخی استان‌های کشور نیز به متلاطم شدن جو بازار‌ها دامن زده و سبب شده تمایل افراد نسبت به تبدیل سرمایه‌های خود به دارایی‌های امنی مانند ارز‌های خارجی و سکه افزایش یابد. این افزایش تقاضا که عمدتا با هدف محافظت از سرمایه در برابر موج تورمی صورت گرفته بود تعادل عرضه و تقاضا را در معاملات بازار برهم زده و با ایجاد شرایط مازاد تقاضا سبب افزایش نرخ ارز و سکه شد.

خبر بد از برجام به بازار دلار  

از سوی دیگر در روز‌های اخیر بحث پیش نویس قطعنامه علیه ایران در بین معامله گران بازار دلار برجسته شده است. در شرایطی که پیش نویس قطعنامه روی میز شورای حکام قرار گرفته بورل در تازه‌ترین اظهارات خود درباره مذاکرات هسته‌ای گفت برجام در بن بست است با این حال به تلاش برای نزدیک کردن مواضع طرف‌های عضو این توافق ادامه می‌دهد.

ترافیک شدید تحریم‌ها علیه ایران  

از طرفی هم این روز‌ها ایران شاهد ترافیک شدید تحریم‌های سیاسی بوده است. اتحادیه اروپا روز گذشته ۳۲ شخص و نهاد ایرانی را تحریم کرد. دولت انگلیس نیز روز دوشنبه از اعمال تحریم علیه ۲۴ شخص و نهاد مرتبط با ایران به دلایل حقوق بشری خبر داد.

خط و نشان آمریکا علیه ایران  

همچنین رابرت مالی گفته دیگر تمرکز آمریکا بر روی توافق هسته‌ای نیست و در حال حاضر واشنگتن به سیاست تحریم و فشار علیه جمهوری اسلامی ادامه خواهد داد. جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز گفته آمریکا در کنار متحدان و شرکایش ایستاده و از طریق تحریم و دیگر روش‌ها، به حسابرسی درخصوص کسانی که مسئول بدرفتاری هستند خواهد پرداخت.  

افزایش قیمت دلار در بازار شبانه  

برخی از تحلیلگران ارزی با اشاره به تمام عوامل یاد شده معتقدند در صورتی که بازار ساز با تزریق عرضه جلوی راه بازیگران افزایشی قیمت دلار قرار نگیرد احتمال رشد قیمت دلار وجود دارد. گفته می‌شود قیمت دلار در معاملات پشت خطی دیشب به مسیر صعودی روز گذشته ادامه داده است. همین امر موجب شده عده‌ای از معامله گران روند حرکتی قیمت دلار در بازار ارز امروز را صعودی پیش بینی کنند.

ت ت
کدخبر: 121517 تاریخ انتشار
در رسانه های دیگر بخوانید
ارسال نظر

نظرسنجی

بازی ایران و آمریکا رو پیش بینی کنید
پربیننده‌ترین
دیگر رسانه ها