محبوب ترین محله تهران برای خرید مسکن/ جدول

در حالی که بازار مسکن شاهد کاهش تعداد معاملات مسکن در چندماهه اخیر بود و ریزش معاملات رکورد شش ماهه را در مهر ماه امسال زد، منطقه 14 همچنان شاهد رشد معاملات مسکن بود و در مهر ماه، 15.81 درصد رشد معامله مسکن داشت.

 محبوب ترین محله تهران برای خرید مسکن/ جدول
بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، روند کاهشی معاملات مسکن همچنان در مهر ماه امسال ادامه داشت. بر اساس آمارهای بانک مرکزی، در مهر ماه، 10.23 درصد ریزش معاملات مسکن در تهران را شاهد بودیم اما سه منطقه 14 با رشد 15.81، منطقه 16 با رشد 7.95 درصد و منطقه 8 با رشد 2.07 درصد همچنان رشد تعداد معاملات مسکن را در مهر ماه شاهد بودند.

مناطق 10، 17، 5، 15، 7، 9، 12و1 کم‌تر از نرخ متوسط ماهانه ریزش خریدار را تجربه کرده‌اند اما 11 منطقه نیز بیش از کاهش متوسط تعداد معاملات مسکن با ریزش خریدار روبه‌رو بوده‌اند. مناطق 11، 4، 13، 20، 6، 3، 18، 2، 19، 22 و21 بیش از ریزش متوسط معاملات در مهر ماه، با کاهش خریدار روبه‌رو شده‌اند.

برخی کارشناسان مسکن معتقدند یکی از عوامل عقب‌نشینی خریداران امید به کاهش قیمت‌ها است اما گروهی دیگر از کارشناسان مسکن می‌گویند چشم‌اندازی برای کاهش قیمت‌ها وجود ندارد.

به اعتقاد آنها عوامل تأثیرگذار در قیمت مسکن کاهشی نداشته بنابراین امیدی نیز به کاهش قیمت وجود ندارد.

یکی از عوامل موثر در نرخ مسکن افزایش ارز است که آمارهای پروانه ساختمانی طی سال‌های اخیر کاهشی بوده بنابراین امیدی به افزایش عرضه وجود ندارد.

در بخش تقاضا نیز همچنان با افزایش تقاضا روبه‌رو هستیم. با وجود تورم بالا در ماه‌های اخیر نیز امیدی به افزایش قدرت پول ملی نیست. همچنین هزینه‌های ساخت نیز روندی افزایشی داشته است. به گفته این گروه از کارشناسان موثرترین نهاده در کاهش هزینه‌های ساخت زمین است که همچنان در تهران گران و کمیاب است.

گفته کارشناسان حوزه اقتصاد مسکن، مجوزهای قانونی و هزینه دستمزد و مصالح ساختمانی نیز همپای تورم عمومی افزایش یافته بنابراین کاهش قیمت در این بازار دور از انتظار است.

مسکن

ت ت
کدخبر: 119714 تاریخ انتشار
در رسانه های دیگر بخوانید
ارسال نظر

نظرسنجی

عملکرد کی روش در جام جهانی را چگونه می بینید؟
پربیننده‌ترین
دیگر رسانه ها