تکمیل سامانه جامع روابط کار، به‌زودی

بر اساس اعلام معاونت روابط کار وزارت کار به زودی فرایند عملیاتی سامانه جامع روابط کار جهت تسهیل خدمت رسانی به کارگران و کارفرمایان تکمیل و ۵۳ فرایند حوزه کار در بستر وب انجام خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، سامانه جامع روابط کار یکی از سامانه های مهم وزارت کار در بحث خدمت رسانی مطلوب‌تر به جامعه هدف این وزارتخانه است و راه اندازی آن گام موثری در بحث شفافیت و جلوگیری از تخلفات است.

این سامانه از چند زیرمجموعه شامل ثبت دادخواست‌ها، ‌ بررسی مشاغل سخت و زیان‌آور، حفاظت فنی و ایمنی، آموزش ایمنی نیروهای کار، بیمه بیکاری، بازرسی کار، ثبت و تایید و پیگیری قراردادهای کار، بیمه کارگران ساختمانی و طبقه‌بندی مشاغل تشکیل شده و به تدریج با تکمیل فرایندهای مربوطه به زیرسامانه‌های آن افزوده می شود.

در حال حاضر سامانه جامع روابط کار بیش از ۵۳ فرایند دارد که کلیه امور و وظایف محوله در این سامانه باید از لحاظ سیستمی ارائه خدمت شود تا بتواند بر بستر وب به جامعه هدف خود خدمت رسانی کند. تاکنون ۱۱ فرآیند در سامانه جامع روابط کار ارائه شده و تعدادی از فرآیندهای دیگر نیز آماده است تا در اختیار جامعه هدف قرار گیرد.

علی حسین رعیتی فرد ـ معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ـ ضمن اشاره به فعال‌سازی سامانه جامع روابط کار امیدوار است که فرایند عملیاتی این سامانه به سرعت تکمیل شود.

وی درباره الکترونیکی کردن فرایندهای مربوط به امور کارگران می‌گوید: در تلاشیم ۵۳ فرایند حوزه کار را در بستر وب انجام دهیم و درصدد ایجاد یک ساختار الکترونیکی با پوشش ۵۳ فرایند مربوط به روابط کار هستیم که این موضوع موجب شفافیت رسیدگی به امور می‌شود.

وی در گفت وگو با ایسنا از وجود برخی مشکلات در حوزه زیرساختی خبر داده و گفته بود: امیدواریم دغدغه سرعت استفاده از پهنای‌باند و سرور برطرف شود تا با حل این مشکلات زمینه دسترسی بهتر و سریع‌تر کارگران و کارفرمایان به اطلاعات و خدمات به وجود آید.

به گفته کارشناسان، هم اکنون حجم بالایی از پرونده‌های شکایات در مراجع تشخیص و هیات‌های حل اختلاف مربوط به قراردادهای کار و قراردادهای سفید امضا است که سامانه جامع روابط کار با ثبت قراردادها، امکان کنترل و نظارت بر قراردادهای کار را تسهیل کرده و درصورت اختلاف نظر، امکان ثبت دادخواست را برای طرفین به وجود می آورد.

به گزارش ایسنا، در حال حاضر در حوزه بیمه بیکاری و رسیدگی به دعاوی کارگر و کارفرما کلیه فرایندهای مربوط به مقرری بگیران بیمه بیکاری و ثبت دعاوی در سامانه جامع روابط کار انجام می گیرد که با توجه به تکمیل زیرساختهای سامانه به تدریج دیگر فرایندهای حوزه کار در بستر وب عملیاتی شده و در اختیار کارگران و کارفرمایان قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام

کدخبر: 100026 تاریخ انتشار
در رسانه های دیگر بخوانید
ارسال نظر

نظرسنجی

آیا سیدابراهیم رئیسی در یک سال ریاست جمهوری انتظارات شما را برآورده کرده است؟
پربیننده‌ترین