رتبه ارزی اوکراین کاهش یافت

آژانس بین‌المللی رتبه‌بندی اس اند پی (S&P) اعلام کرد که رتبه اعتباری بلندمدت ارز خارجی اوکراین را با چشم‌انداز منفی از مثبت CCC به CC کاهش داده است.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان،  بر اساس گزارش اس اند پی  بدهی دولتی اوکراین که با ارز ملی نام‌گذاری شده است، کمتر در برابر عدم پرداخت آسیب‌پذیر است.

با توجه به طرح‌های بازسازی بدهی دولت که ناشی از فشار اقتصادی، تراز پرداخت‌ها و فشار مالی ناشی از درگیری دولت کی‌یف با روسیه است، چشم‌انداز منفی منعکس کننده خطرات بالایی برای پرداخت‌های خدمات بدهی تجاری اوکراین است.

آژانس رتبه‌بندی گفت: «ما معتقدیم که تقریبا مسلم است، دولت اوکراین پرداخت حداقل برخی از بدهی‌های خارجی را متوقف خواهد کرد».

اس اند پی رتبه‌بندی CC را زمانی تایید می‌کند که پیش‌فرض هنوز به طور رسمی اعلام نشده است اما تقریبا مطمئن است که رخ می‌دهد. همچنین آژانس، رتبه‌بندی کوتاه‌مدت ارز خارجی اوکراین را در C و رتبه کوتاه‌مدت ارز محلی را در B و منفی B تایید کرده است.

در ۲۰ جولای، کابینه وزیران اوکراین تصمیم گرفت تا دو سال پرداخت بدهی خارجی را به تعویق اندازد. برای اجرایی شدن این معامله، دولت کی‌یف قرار است در مورد شرایط جدید با دارندگان بدهی به توافق برسد.

گروه بین‌المللی طلبکاران اوکراین که شامل بریتانیا، کانادا، فرانسه، آلمان، ژاپن و ایالات متحده می‌شود، از درخواست کی‌یف برای تعلیق بازپرداخت بدهی تا پایان سال ۲۰۲۳ حمایت کردند. این گروه همچنین از دارندگان اوراق قرضه بخش خصوصی خواست رویکرد مشابهی از خود نشان دهند.

شایان‌ذکر است، اوراق بهاداری که در طبقه‌بندی C، CC و CCC جای می‌گیرند، از ریسک بالایی درخصوص عدم ایفای تعهدات برخوردار هستند همچنین B و BB رتبه‌بندی‌های تخمینی هستند و BB  معرف آن است که امکان افزایش ریسک اعتباری در هنگام تغییرات نامطلوب اقتصادی دور از انتظار نیست و رتبه B نیز بسیار تخمینی است به این معنی که ریسک اعتباری قابل ملاحظه بوده، اما تعهدات مالی در این طبقه‌بندی در حال حاضر پرداخت می‌شوند.

انتهای پیام

کدخبر: 100014 تاریخ انتشار
وبگردی
ارسال نظر

نظرسنجی

آیا سیدابراهیم رئیسی در یک سال ریاست جمهوری انتظارات شما را برآورده کرده است؟
پربیننده‌ترین