دستگیری کلاهبرداران میلیاردی با ۸۰ مالباخته در زنجان

رئیس پلیس فتای فرماندهی انتظامی استان زنجان گفت: اعضای باند کلاهبرداران میلیاردی با ۸۰ مالباخته دستگیر شدند.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، سرهنگ سید احمد موسوی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه با مراجعه تعدادی از شهروندان مبنی بر برداشت غیرمجاز از حساب آن‌ها، رسیدگی به موضوع در دستور کار ماموران پلیس فتای استان زنجان قرار گرفت، اظهار کرد: نرم‌افزار جعلی این افراد به گونه‌ای طراحی شده است که به واسطه نصب این نرم‌افزار بر روی گوشی مخاطبان، به همه پیامک‌های کاربران دسترسی یافته و از طریق دریافت اطلاعات و رمز کارت‌های بانکی، اقدام به فیشینگ و تخلیه حساب قربانیان و واریز به کارت‌های اجاره‌ای که در اختیار داشتند، کرده و از این طریق اقدام به تهیه ارز می‌کردند.

وی افزود: با آغاز تحقیقات تخصصی و بررسی‌های فنی و سایبری، ردپای مجرمان در فضای مجازی و حقیقی، شناسایی و پس از هماهنگی‌های قضایی، ۵ نفر از اعضای اصلی این باند در یکی از استان‌های همجوار دستگیر و به پلیس فتا منتقل شدند.

موسوی با اشاره به اینکه ۳۲۸ کارت بانکی که متهمان اجاره کرده و اقدام به کلاهبرداری می‌کردند، کشف شده است، تصریح کرد: در رابطه با این پرونده تاکنون ۸۰ مالباخته شناسایی شده است. کارشناسان، ارزش اموال کلاهبرداری شده را ۳۹ میلیارد ریال اعلام کردند.

وی با بیان اینکه پیامک اصلی سامانه ثنا فاقد لینک بوده و از سرشماره شخصی ارسال نمی‌شود، ادامه داد: شهروندان توجه کنند به هیچ‌وجه برای مشاهده ابلاغ قضایی، نیاز به واریز وجه نیست و در صورت مشاهده این چنین پیام‌هایی فقط آن را حذف کرده و روی لینک ناشناس کلیک نکنند.

این مقام انتظامی خاطرنشان کرد: شهروندان هرگونه محتوا و برنامه مشکوک را از طریق مرکز فوریت‌های سایبری به شماره ۰۹۶۳۸۰  گزارش دهند.

کدخبر: 91732 تاریخ انتشار
وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین