در این شرایط پدربزرگ و مادربزرگ از شما ارث می‌برند

بعد از اینکه فردی فوت می‌کند رابطه وی با اموالش قطع می‌شود و به‌طور قهری و غیرارادی اموال و ماترک متوفی به ورثه تعلق می‌گیرد و به اصطلاح به ارث می‌رسد.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان؛ ورثه و کسانی که ارث می‌برند به خویشاوندانی گفته می‌شود که از نزدیک‌ترین درجه و طبقه شروع می‌شوند و تا دورترین درجات خویشاوندی مثل مادربزرگ و پدربزرگ، عموها و عمه‌ها و دایی‌ها و خاله‌ها و فرزندان آن‌ها و فرزندان فرزندان آنها پیش می‌رود.

ارث‌بری از باب نسب (رابطه خونی) در سه طبقه است. طبقه اول شامل پدر و مادر و اولاد اولاد هستند. در طبقه دوم پدربزرگ و مادربزرگ و برادر و خواهر و اولاد آن‌ها وجود دارند.

اگر میت فقط پدر بزرگ و مادربزرگ پدری داشته باشد چگونه ارث خواهند برد؟

طبق قانون مدنی در این حالت پدربزرگ دو برابر مادربزرگ ارث خواهد برد.

در صورتی‌که میت فقط پدربزرگ و مادربزرک مادری داشته باشد چگونه ارث خواهند برد؟

در این فرض، پدربزرگ و مادربزرگ به‌صورت تساوی ارث می‌برند.

اگر میت پدربزرگ و مادربزرگ پدری و پدربزرگ و مادربزرگ مادری با هم داشته باشد سهم الارث آنها چگونه محاسبه خواهد شد؟

در این فرض، یک سوم ترکه (اموال متوفی) برای پدربزرگ و مادربزرگ مادری است که بین خود به تساوی تقسیم می‌کنند. دو سوم ترکه نیز برای برای پدربزرگ و مادربزرگ پدری خواهد بود که پدربزرگ دو برابر مادربزرگ ارث خواهد برد.

تا به حال این جمله که از ارث محرومت می‌کنم را بارها شنیده‌اید، اگر به این دست مطالب علاقه دارید به به مطلب آیا مادر می‌تواند فرزند را از ارث محروم کند؟ مراجعه کنید.

اگر متوفی پدربزرگ و مادربزرگ و خواهر و برادر با هم داشته باشند سهم‌الارث آن‌ها چگونه محاسبه می‌شود؟

در‌این‌صورت یک سوم ترکه به پدربزرگ و مادربزرگ و برادر و خواهر مادری می‌رسد که به‌صورت تساوی بین خود تقسیم می‌کنند. دو سوم ترکه نیز به پدربزرگ و مادربزرگ و خواهر و برادر پدری می‌رسد که ذکور (پسرها) دو برابر اناث (دختران) ارث خواهند برد.

نکته: اگر از جانب مادر فقط یک نفر وجود داشته باشد (فقط یک خواهر یا فقط یک پدربزرگ یا فقط یک مادربزرگ و یا فقط یک برادر) دراین‌صورت یک ششم ترکه به او می‌رسد و پنج ششم به خویشان پدری می‌رسد.

کدخبر: 91429 تاریخ انتشار
وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین
  • با امضای معاون اول رئیس جمهور، مصوبه دولت درخصوص نحوه صدور مجوزهای مربوط به انواع کسب و کارها در درگاه ملی صدور…