معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تهران:

مترو تهران ۱۴۶۷ واگن کسری دارد

معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تهران با بیان اینکه در حال حاضر سر فاصله خطوط، ۳/۵ دقیقه است، گفت: برای رسیدن به سر فاصله ۲ دقیقه، یک هزار و ۴۶۷ واگن کسری داریم.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان؛ مجتبی شفیعی روز یکشنبه با حضور در جلسه شورای اسلامی شهر تهران به ارائه گزارشی از فعالیت قرارگاه حمل و نقل عمومی و پاک شهر تهران پرداخت و گفت: از دهه ۵۰ تهران با ترافیک و آلودگی هوا مواجه بوده است و هیچ زمانی شرایط مطلوبی نداشته است.

او با اشاره به تجربه جهانی سه رویکرد راهبردی، توسعه حمل و نقل عمومی، توسعه حمل و نقل پاک و مدیریت تقاضا را به عنوان سه رویکرد موثر در مدیریت ترافیک عنوان کرد.

شفیعی در رابطه با قرارگاه‌ها توسعه حمل و نقل عمومی و پاک گفت: این قرارگاه تشکیل شده و تاکنون چهار جلسه تشکیل و ۵۹ محور عملیاتی برای آن  طراحی شده است.

معاون حمل و نقل عمومی شهردار تهران اظهارداشت: تعداد کل واگن مترو ۱۵۲۱ دستگاه است که از این تعداد ۲۶۰ واگن دو طبقه، ۶۶ لوکوموتیو و  ۱۱۹۵ واگن یک طبقه داریم .

او با بیان اینکه در حال حاضر سر فاصله خطوط، ۳/۵ دقیقه است، گفت: برای رسیدن به سر خط دو دقیقه، ۱۴۶۷ واگن کسری داریم.

شفیعی گفت: در حال حاضر/۲۴۴/۵ کیلومتر خط مترو با تعداد ۱۴۳ ایستگاه فعال هستند.

معاون شهردار تهران درباره خطوط اتوبوسرانی نیز متوسط عمر حمل و نقل عمومی را ۱۰ سال و بخش خصوصی را ۱۵ سال دانست و گفت که از ۵۰۱۷ دستگاه اتوبوس حدود ۲هزار و ۲۷۴ دستگاه اتوبوس فعال هستند و ۳۰۳ دستگاه مینی بوس نیز فعالیت دارند.

وی، تعداد تاکسی های شهر تهران را ۷۸ هزار و ۷۸۴ دستگاه عنوان کرد که ۵۲ درصد آن فرسوده است و اظهار داشت: همچنین ۶ هزار و ۵۰۷ دستگاه ون داریم که به طور کامل فرسوده و بالای ۱۰ سال عمر دارند.

شفیعی، سهم تاکسی در سفر را ۱۸/۴  درصد عنوان کرد و گفت: روزانه ۳ میلیون و ۴ دهم درصد سفر در تهران انجام می شود.

او با اینکه ۵۹ پروژه در قرارگاه تعریف شده است، گفت: ۱۲ پروژه مربوط به سامانه ریلی است که با ۲۷۶ هزار میلیارد تومان و ۳۰۶ یورو برای چهار سال برنامه‌ریزی شده است.

او افزود: برای سامانه تاکسیرانی نیز ۶ پروژه طراحی شده که ۳۳ هزار و ۱۲۴ میلیارد تومان اعتبار برای آن در نظر گرفته‌ایم.

شفیعی با بیان اینکه برای بهره‌برداری معابر مناسب نیز ۲ پروژه با اعتبار ۹۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است، گفت: در حوزه مترو افتتاح ایستگاه های باقیمانده با ۴۹ هزار میلیارد تومان اعتبار برنامه‌ریزی شده است.

به گفته معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تهران ، پیگیری انجام قرار دارد ۶۳۰ واگن مترو با ۱۱۷ میلیون یورو از برنامه‌های قرارگاه است که تاکنون جلساتی در خصوص با معاون اول ریاست جمهوری انجام و مقرر شده است که وزیر کشور و سازمان برنامه و بودجه نامه‌ای ارسال کنند تا وزارت نفت از محل پول نفت این قرارداد را تامین کند.

او همچنین قرارداد تامین ۱۱۳ دستگاه واگن از محل واگن ملی با اعتبار ۷۷ میلیون یورو را از دیگر برنامه‌های این قرارگاه عنوان کرد و گفت: قرار است اعتبار این قرارداد با تهاتر نفت عملیاتی شود.

به گفته شفیعی، تکمیل پست های برق پایانه ها، احداث خطوط جدید ۸ تا ۱۱،  اورهال ۷۰۰ دستگاه واگن طی ۱۸ماه، بهسازی خطوط و تعمیر تجهیزات ثابت مترو از دیگر برنامه‌های قرارگاه است.

کدخبر: 90782 تاریخ انتشار
وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین