مردان اجازه ازدواج با این زنان را ندارند

در حالت کلی خواستگاری مرد از زن مجاز و بلا اشکال است اما در برخی از موارد ممکن است خواستگاری از زن به لحاظ وجود موانعی امکان‌پذیر نباشد.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان؛ خواستگاری معمولا پیشنهاد ازدواجی است که از طرف مرد به زن ارائه می‌شود و نشان‌دهنده قصد و تمایل وی برای تشکیل خانواده و زندگی مشترک است. به همین دلیل هم باید برخی از احکام شرعی در خصوص خواستگاری و همچنین دوران نامزدی رعایت شود که به عنوان یکی از مهم‌ترین احکام خواستگاری در شرع و قوانین، می‌توان به موانع خواستگاری از زن اشاره کرد.

خواستگاری از زن شوهردار

درصورتی‌که زنی متاهل و در قید زوجیت مرد دیگری باشد، نمی‌توان از او خواستگاری کرد. عدم امکان خواستگاری از زن شوهردار به لحاظ شرعی و عرفی به قدری شناخته شده و پر اهمیت است که نیازی به بیان حکم قانونی آن نیست؛ با این حال درصورتی‌که شخصی از زن شوهردار خواستگاری کرده و با علم به اینکه زن متاهل است به این امر ادامه دهد، می‌توان از او به جرم مزاحمت برای زنان شکایت کیفری کرد که بر اساس قانون مجازات اسلامی به حبس از دو تا شش ماه و تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

خواستگاری از زن در ایام عده

بر اساس قوانین درصورتی‌که مردی فوت کرده باشد، همسر او موظف است به مدت ۴ ماه و ده روز عده وفات نگه دارد و در طول مدت عده وفات، زن اجازه ازدواج با دیگری را نخواهد داشت. همچنین درصورتی‌که زنی به طلاق رجعی از شوهر خود جدا شود، باید به مدت سه ماه پس از عادت ماهیانه عده طلاق نگه دارد و در صورت تمایل، پس از آن شوهر کند. لذا در حالت کلی امکان ازدواج زن در طول مدت عده وفات یا طلاق منتفی است و درصورتی‌که با زن در طول مدت عده ازدواج شود، حکم ازدواج با زن شوهردار را خواهد داشت.

خواستگاری از محارم نسبی و سببی

دسته دیگر از موارد ممنوعیت خواستگاری، محارم نسبی و سببی هستند. محارم نسبی یا سببی به معنای خویشاوندانی هستند که ازدواج با آن‌ها حرام است. پس طبیعتا خواستگاری کردن از محارم نسبی و سببی نیز باطل خواهد بود. از جمله محارم نسبی مرد می‌توان به مادر، مادربزرگ مادری و پدری، دختر، نوه‌های دختری و پسری، خواهر، دختر برادر و دختر خواهر و نوادگان آن‌ها، عمه، خاله، عمه‌ها و خاله‌های پدر و مادر اشاره نمود. محارم سببی مردان نیز شامل نامادری او، عروس او، مادرزن و مادربزرگ‌های همسر او، دختر همسر (از شوهر دیگر) هستند که از این اشخاص نیز به دلیل ممنوعیت ازدواج نمی‌توان خواستگاری کرد.

کدخبر: 90176 تاریخ انتشار
وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین