داماد شرط گذاشت هیچوقت هزینه دندان عروس را ندهد

در گزارش زیر نگاهی به چند شرط ضمن عقد عجیب می‌اندازیم.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان؛ ازدواج اساسا خودش یک تعهد است که به صورت نوشته شده یا نانوشته، مرد و زن را موظف می کند در زندگی مشترک شان اموری را رعایت کنند. در این بین افرادی پیدا می شوند که شرط های بیشتری را در عقدنامه شان ذکر می کنند.

اما بر خلاف آن چه در شبکه های اجتماعی از شرط های عجیب و غریبی که به مثابه شلیک به زندگی است منتشر می شود به تازگی تصویری از یک عقدنامه منتشر شده که خانمی برای ازدواجش شرط گذاشته شوهرش باید به ۱۰ کودک محروم از تحصیل کمک کند تا باسواد شوند و مرد این شرط را پذیرفته است. انتشار این تصویر واکنش های مثبتی را در پی داشته است از این لحاظ که می توان شروط خیرخواهانه و سازنده ای را هم موقع عقد لحاظ کرد.

بچه دار نشویم

چند وقت پیش در فضای مجازی، از شیوع شرطی مبنی بر بچه دار نشدن سخن به میان آمد. شرطی که به نظر می رسد تا حدودی با اصول خود ازدواج مغایرت جدی داشته باشد. البته به دنبال انتشار این خبر، کانون سردفتران ازدواج و طلاق آن را تکذیب کرد و گفت: «چنین چیزی تاکنون از سوی مردم تقاضا نشده است.» همچنین اعلام شد از نظر فقهی هم بیشتر علما آن را شرطی باطل می دانند. نداشتن رابطه زناشویی عجیب تر از شرط بچه دار نشدن، تعهد برای برقرار نکردن رابطه زناشویی است که این روز ها چیز هایی در خصوص آن شنیده می شود. مخالفان این شرط معتقدند این شرط خلاف مقتضای ذات عقد است و با طبیعت ازدواج منافات دارد و اگر برقراری روابط جنسی را جزئی از طبیعت و ذات ازدواج بدانیم، شرطی که آن را ممنوع کند، باطل است و ازدواج را هم باطل می کند. ضمنا بعضی در توجیه آن می گویند این شرط برای این گذاشته می شود که مرد از اموری مثل عدم تمکین و عدم ناتوانی جنسی زن به علت بیماری نتواند سوء استفاده کند وگرنه رابطه جنسی بین زوج ها برقرار است.

من خرج دندان نمی دهم!

همه مان اگر یکی دو بار هم گذرمان به دندان پزشکی افتاده باشد، خوب می دانیم هزینه های دندان پزشکی واقعا بالاست و بعضی مخارج دندان پزشکی به راحتی می توانند حقوق یک ماه آدم را به خودشان اختصاص دهند. همین موضوع باعث شده تازه دامادی در ازدواجش شرط عجیبی برای شانه خالی کردن از زیر بار هزینه های دندان پزشکی بگذارد. خبری چند وقت پیش در این باره منتشر شد که آقادامادی در شرط ضمن عقد ذکر کرده تمام هزینه های دندان پزشکی همسرش تا پایان عمر باید با خانواده دختر باشد!

سالی یک سفر خارجی

برخی شروط ضمنی ازدواج هم اساسا با تفاهم و درک متقابل بین زوج ها منافات دارند. مثلا شرط الزام برای یک بار سفر خارجی در سال هم از آن دسته شرط هایی است که بین بخش تجمل گرای جامعه دیده و شنیده می شود. به نظر می رسد این گونه شروط از آن دسته شروطی هستند که از نداشتن درک متقابل می آیند و به نوعی گروکشی شبیه هستند. یعنی یک خانم بدون در نظر گرفتن وضعیت اقتصادی همسرش اصرار دارد حتما یک بار در سال سفر خارجی برود.

فعلا خانه نمی خرم!

واقعیتی که وجود دارد این است که با حقوق های معمول این روز ها خیلی نمی شود امیدوار بود یک زوج جوان بتوانند به راحتی پس از ازدواج خانه دار شوند. همین موضوع باعث شده یکی از ملاک های مالی خانواده ها وضعیت مسکن خواستگار مد نظر باشد. جای شگفتی است که همین موضوع باعث شده بعضی آقایان شرط ضمن عقدی قرار دهند که تا چند سال اولِ ازدواج اقدام به تهیه مسکن نخواهند کرد

کدخبر: 90096 تاریخ انتشار
وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین